Szkoła Mistrzostwa Sportowego świętowała pierwszą dekadę istnienia. Ma też sztandar

Fot. Anna Śledzińska

10 lat istnienia obchodził w piątek, 25 listopada, Zespół Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Szkoła, w której mury w tym czasie wstąpiło około 1300 uczniów, powstała przy Liceum Ogólnokształcącym numer IV imienia Cypriana Kamila Norwida, w końcu całkiem je zastępując. Początki placówki wspominał w piątek jej pierwszy dyrektor Zygmunt Kochański.

– To szkoła, która powstała w trybie przyspieszonym, jak przystało na ten profil, idąc na rekord świata – żartował emerytowany dyrektor. – Ale były podwaliny, bo już wcześniej tworzyliśmy klasy sportowe z rozszerzonym programem wychowania fizycznego i licealne ośrodki szkolenia. W ciągu tych 10 lat szkoła na pewno wypiękniała. Mieli trochę przeszkód, chociażby pandemię, ale dają sobie radę i wierzę, że kolejna dekada będzie jeszcze lepsza.

Obecnie szkoła kształci młodych sportowców w różnych dyscyplinach – siatkówce, piłce ręcznej, pływaniu, waterpolo, lekkiej atletyce i piłce nożnej na poziomie szkoły podstawowej i liceum sportowego.

– Szkoła się przez te 10 lat „obroniła”. Wykształciła mistrzów, ma na swoim koncie sukcesy. To okres wystarczający by pokazać, czy ma rację bytu. Cieszę się, bo szkoły o takim profilu mierzy się trochę inaczej niż zawodowe czy licea. Ważne jest to, że sukcesy szkoły przyciągają uczniów także spoza powiatu ostrowieckiego – mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki.

Powiat ostrowiecki jest instytucją zarządzającą placówką, ale ma ona wielu patronów sportowych, którzy wzięli udział w piątkowej uroczystości.

– Mamy przy tej szkole ośrodek SOS, co nam pozwala patrzeć w przyszłość z otwartym, gorącym sercem. Młodzież jest i chce się szkolić, pracują tu bardzo dobrzy nauczyciele i trenerzy. Gratulujemy tej pierwszej „dziesiątki” i życzymy kolejnych – mówił Jacek Kasprzyk, członek zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Z okazji jubileuszu SMS otrzymał własny sztandar. Było podsumowanie poprzedniego roku szkolnego, w tym wyróżnienia dla uczniów i trenerów, a na koniec oczywiście tort.

/sla/

Ważne wydarzenia