Gminy wciąż bez pieniędzy na wypłaty dodatków węglowych

Opóźnienia w wypłacaniu należnych mieszkańcom dodatków węglowych są coraz większe. Gminy nie mogą realizować płatności, bo rządowe pieniądze na ten cel przestały płynąć. Mieszkańcy niecierpliwią się, a włodarze gmin rozkładają ręce. 

2 listopada włodarze gmin województwa świętokrzyskiego otrzymali z urzędu wojewódzkiego pismo, że Ministerstwa Klimatu i Środowiska wypłaciło wojewodzie jedynie 15 proc. należnych funduszy na wypłaty dodatków węglowych dla mieszkańców województwa, więc urząd nie może ich przekazać gminom. Pod pismem podpisał się Leszek Śmigas, zastępca dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Dzień później został odwołany ze stanowiska, a wojewoda Zbigniew Koniusz zapewnił, że środki na dodatek węglowy dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego są zabezpieczone w budżecie państwa i będą przekazywane samorządom. Do dziś nie zostały.

– Mówienia, że te środki są zapisane w budżecie to nie jest wyjaśnienie. Dziś my tych pieniędzy nie mamy na koncie – mówi Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów. Dodaje, że do tej pory otrzymali 3 miliony 177 tysięcy złotych i to tylko połowa zgłoszonego zapotrzebowania. Mieszkańcy tymczasem denerwują się, bo nie mają za co kupić bardzo drogiego w tym roku węgla. – Wnioski naszych mieszkańców powinniśmy rozpatrzyć w ciągu 30 dni i one dziś są rozpatrzone, ale nie są uregulowane. Mieszkańcy do nas dzwonią, przychodzą, pytają, niecierpliwią się. Nie wszyscy są grzeczni, bo jest dużo osób w ciężkiej sytuacji. Nie wszyscy rozumieją dlaczego sąsiad na przykład dostał dodatek i mógł już kupić węgiel, a ktoś inny musi czekać bez żadnej informacji o terminie wypłaty – dodaje wójt Gajewski.

Gmina Bodzechów czeka z kolei na 4 miliony 200 tysięcy rządowych środków na wypłaty dodatków węglowych. Około 1200 wniosków, jakie złożyli mieszkańcy, jest przedawnionych, a pieniędzy nie ma. – Spóźnienia sięgają już dwóch tygodni – mówi Władysława Zwolińska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bodzechowie. – My dzwonimy do urzędu wojewódzkiego w Kielcach, dopytujemy i słyszymy, że otrzymamy pieniądze dla naszych mieszkańców, gdy dostanie je pan wojewoda – dodaje.

Kiedy otrzymają je gminy i będą mogły wypłacić dodatki węglowe swoim mieszkańcom? Nie wiadomo. Z takim pytaniem zwróciliśmy się do biura prasowego wojewody świętokrzyskiego. Czekamy na odpowiedź.

Przypomnę, że wnioski o dodatki węglowe wciąż można jeszcze składać – ale tylko do końca listopada.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia