Ogień Niepodległości dotrze w poniedziałek do Ostrowca. Zapalono go na polskim cmentarzu na Ukrainie

Płomień umieszczono w specjalnej lampie na bagażniku rowerowym i tak dotrze do Warszawy. Fot. facebook

Ogień Niepodległości, przewożony co roku z Kostiuchnówki na Ukrainie do Polski, dotrze także do Ostrowca. Od 2008 w tej niezwykłej , patriotycznej sztafecie uczestniczą ostrowieccy Strzelcy, nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego numer I imienia Stanisława Staszica.

Ogień Niepodległości, zapalony na polskim cmentarzu legionowym na Wołyniu, przewożą harcerze z hufca w Zgierzu, na rowerach. 

– To już 21 sztafeta, w tym roku niestety w nieco innej formie. Ze względu na konflikt zbrojny nie pojechaliśmy na Ukrainę. Ogień odebraliśmy na przejściu granicznym w Zosinie od harcerzy z hufca Wołyń i piastunów ukraińskich/ Stamtąd na rowerach jedziemy w stronę Warszawy – mówi Krzysztof Kowalewski, komendant Sztafety Ogień Niepodległości.

W poniedziałek przekażą go też ostrowczanom.

– Przedstawiciele powiatu ostrowieckiego pobiorą Ogień Niepodległości podczas poniedziałkowych uroczystości w Lipsku, organizowanych przez tamtejszą jednostkę strzelecką i Ochotniczą Straż Pożarną. Odbędzie się to podczas mszy o godzinie 17 – mówi Dariusz Kaszuba, członek Związku Strzeleckiego 'Strzelec” i inicjator akcji w powiecie ostrowieckim. 

11 listopada Ogień zostanie złożony przez zgierskich harcerzy przy Grobie Nieznanego Żołnierza podczas oficjalnych uroczystości z okazji Święta Niepodległości. W Ostrowcu także znajdzie swoje miejsce.

– Na pewno przekażemy go w kilku ostrowieckich parafiach, tak jak to czynimy od lat. Strzelcy złożą Ogień przy obelisku upamiętniającym ochotników z 1920 roku oraz na grobie Jana Freifelda, obrońcy Lwowa i instruktora Związku Strzeleckiego przed wojną. Zapłonie też przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, podczas oficjalnych uroczystości – wyjaśnia Dariusz Kaszuba.

Sztafeta Rowerowa Ogień Niepodległości to inicjatywa podjęta przez harcerzy w roku 2000. Wzorują się na swoich rówieśnikach, którzy przed II wojną światową biegli do Kostiuchnówki z Krakowskich Oleandrów, miejsca wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia