Szczęśliwy finał Gwiazdki Moc 2021. Sala Doświadczania Świata w SOSW została otwarta

W takich chwilach jeszcze wyraźniej widać, że pomaganie i współpraca mają ogromne znacznie. W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym uroczyście otwarta została dziś Sala Doświadczania Świata. Inwestycja, która wspomoże terapię podopiecznych, dzieci z różnymi niepełnosprawnościami była sfinansowana ze środków zebranych podczas ostatniej świątecznej akcji Radia Ostrowiec i LGD Krzemienny Krąg 'Gwiazdki Moc”.

– Dzięki funduszom zebranym podczas akcji 'Gwiazdki Moc” 2021 roku. Dzięki naszym wspaniałym słuchaczom, partnerom biznesowym, przyjaciołom, udało się zebrać nieco ponad 40 tysięcy złotych i teraz dzieciaki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego na osiedlu Słonecznym na reszcie będą miały Salę Doświadczania Świata – mówi Joanna Gergont, redaktor naczelna Radia Ostrowiec.Podczas ubiegłorocznej akcji udało się zebrać dokładnie 40 tysięcy 182 złote i to wystarczyło, żeby zbudować tak potrzebne miejsce dla dzieci z niepełnosprawnościami. – Cała ta kwota została przeznaczona na profesjonalne wyposażenie tej sali. Jest to sprzęt certyfikowany. Sala też jest certyfikowana. Mamy certyfikat wydany przez Polskie Centrum Snoezelen. Jest to autorska metoda pracy w Salach Doświadczania Świata – opowiada Katarzyna Krzyżanowska, dyrektor ośrodka.

Możliwości pracy z dziećmi w nowej Sali Doświadczania Świata prezentowały dziś terapeutki oraz podopieczni – Julka i Oskar. -Bardzo fajne są te światła i domek z lustrami – mówili.
Sala Doświadczania Świata to miejsce, które pozwala na prowadzenie tematycznych zajęć w bezpiecznej, spokojnej, bo białej przestrzeni z wykorzystaniem specjalnych lamp, interaktywnej podłogi, rzutników, dźwięków, domku z lustrami czy specjalnego wodnego łóżka. Oddziałują na wszystkie zmysły. – Taka na przykład świetlna tuba motywuje dzieci do tego, żeby użyły odpowiedniej siły podczas rzucenia przedmiotu w pobliżu lampy, bo dopiero wtedy tuba zaczyna się świecić. Dzieci nie trzeba przekonywać do pracy, same bardzo chcą wywołać efekt świetlny – opowiada o jednym z urządzeń terapeutka Marta Raszkiewicz. – Ta sala bardzo się podoba i dzieciom i nam. Nam tez towarzyszył efekt 'wow”, gdy pierwszy raz miałyśmy styczność z tą salą. Na szkoleniu byłyśmy bardzo podekscytowane i teraz w końcu rozpoczynamy pracę z dziećmi w tej sali – zaznacza Anna Barańska, także terapeutka ośrodka.

Podczas dzisiejszej uroczystości otwarcia nowej sali był piękny tort dla dzieci i gości. Podziękowania dla słuchaczy Radia Ostrowiec i wszystkich, którzy włączyli się w akcję 'Gwiazdka Moc” składali między innymi pracownicy szkoły oraz wicestarosta powiatu ostrowieckiego Andrzej Jabłoński. Zapowiedzieli już także pomoc w kolejnej naszej akcji, do której – wspólnie z Lokalną Grupą Działania Krzemienny Krąg – już się przygotowujemy. – Formuła w tym roku będzie nieco inna – zdradził podczas wydarzenia prezes Jarosław Kuba, ale szczegóły dopiero ujawnimy.

/mag/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia