Nowa forma zajęć artystycznych dla uczniów ostrowieckiej „Piątki”. W edukacji pomogą „Formy podstawowe”

Fot. Anna Śledzińska

Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu i Publiczna Szkoła Podstawowa numer 5 rozpoczynają realizację projektu „Formy podstawowe”.

Program przygotowany jest przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i realizowany we współpracy z Edukacyjną Fundacją im. Romana Czerneckiego.
– Celem jest propagowanie i upowszechnianie sztuki wśród uczniów szkół podstawowych, z klas od czwartej do ósmej. W ubiegłym roku były to tylko szkoły warszawskie i tylko kilka z kraju, w tym jedna z województwa świętokrzyskiego. W tym roku zaproszono także pięć galerii, w tym naszą – informuje Justyna Łada, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych.

Niepozorne pudełko, które dotarło do galerii, a niedługo trafi do uczniów „Piątki”, zawiera „uśpioną” wystawę, która w każdej chwili może się zmaterializować w kształcie wybranym przez uczniów szkoły, wspieranych przez nauczycieli. Prace przygotowało dziesięciu artystów z całego świata.
– Idea wystawy skupia się na wyzwalaniu kreatywności, ćwiczeniach z radosnej ekspresji twórczej, poznawaniu świata, wchodzeniu w dyskurs, komentowaniu otaczającej nas rzeczywistości. Będziemy mieć prace z dziedziny społecznej, socjologicznej, mocno filozoficzne – mówi Justyna Łada.

Zrealizowane w szkołach prace mogą stać się pomocami dydaktycznymi, dekoracją, wydarzeniem lub częścią infrastruktury szkolnej.
– Będziemy mogły naszym uczniom pokazać, że świat to sztuka, że można spojrzeć na daną rzecz zupełnie inaczej niż do tej pory – dodaje Marta Dobrowolska – Wesołowska, dyrektor szkoły podstawowej numer 5. – Bardzo piękne i wartościowe jest to, że będziemy oddawać sztukę w ręce młodego człowieka. Udowadniać jednocześnie, że nie trzeba sztuki rozumieć. Ona przemawia do nas tak, jak jesteśmy ją w stanie pojąć naszym umysłem i sercem.

Zajęcia i „burza mózgów”, którą będą musieli przeżyć podczas otwierania pudełek, pomóc mają też w integracji uczniów różnych klas.
Niewykluczone, że po zakończeniu projektu, który potrać ma około trzech miesięcy,, „Formy podstawowe” trafią również do pozostałych szkół w Ostrowcu.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia