Minister infrastruktury w Ostrowcu obiecał dużą obwodnicę. Nie powiedział- kiedy i za ile

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał "Program Inwestycyjny" dla obwodnicy Ostrowca. Fot. Anna Śledzińska

Minister infrastruktury zapewnia, że są pieniądze na budowę obwodnicy Ostrowca. Ale nawet drogowcy nie wiedzą, ile ona może kosztować.

– Podpisujemy dzisiaj Program Inwestycyjny, a za Programem Inwestycyjnym zapewniamy środki finansowe na realizację tej inwestycji – ogłosił w poniedziałek, 3 października na konferencji prasowej w Jacentowie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Mówił o budowie dużej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego, o którą samorządowcy zabiegają od kilkunastu lat.

Obwodnica przebiegać ma od miejscowości Rudki w gminie Kunów aż do Jacentowa w gminie Sadowie. Minister Adamczyk nie miał wątpliwości, że budowa tej obwodnicy jest koniecznością.
– Planiści i inżynierowie, którzy zajmują się planowaniem inwestycji drogowych, wskazywali na olbrzymi ruch i na skutki tego ruchu w samym Ostrowcu Świętokrzyskim, ale który też stwarza nieprzeciętne zagrożenia w ruchu drogowym- mówił minister Andrzej Adamczyk.

Nie pozostawił wątpliwości, że inwestycja niebawem się rozpocznie.
– Podpisujemy dzisiaj Program Inwestycyjny, a za nim zapewniamy środki finansowe na realizację tej inwestycji. Niemałe i o tym będzie na pewno mówił dyrektor oddziału- stwierdził minister.
W niemały kłopot wprawił tym samym dyrektora kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach Krzysztofa Strzelczyka. Z jego wypowiedzi wynika, że drogowcy nie mają pojęcia ile ta inwestycja może kosztować.
– Ja nie powiem, ile tych pieniędzy będzie potrzeba. Zakładam i przewiduję, że tyle, ile będzie potrzeba, tyle będzie.Pprogram Inwestycyjny jest oczywiście na określoną kwotę- mówił Strzelczyk dodając, że nie ujawni jej przed ogłoszeniem przetargu.

Obwodnica Ostrowca ma mieć niemal 13 kilometrów. Omijać ma miasto od strony zachodniej i południowej. Z decyzji środowiskowej wynika, że budowa obejmuje sześć mostów, dwanaście wiaduktów i dwa tunele z przejściami dla pieszych. Wiązać się to ma z koniecznością wywłaszczeń. Jakiej liczby posesji i gospodarstw one mogą dotyczyć? Tu także dyrektor kieleckiej GDDKiA niewiele wiedział.
– To nie jest jeszcze etap dokumentacji budowlanej, tylko etap po decyzji środowiskowej, więc tak naprawdę ile będzie nieruchomości, jak bardzo będą podzielone, to wyniknie w trakcie procedowania pozwolenia na budowę- mówił.

Podczas konferencji nie pojawiła się informacja jaką rangę ma podpisany przez ministra Adamczyka Program Inwestycyjny, a przede wszystkim jakie jest źródło finansowania budowy obwodnicy Ostrowca.
Warto dodać, że świadkami zapewnień ministra Adamczyka byli, poza dziennikarzami wyłącznie politycy Prawa i Sprawiedliwości.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia