Przetargi nie poszły po myśli. Co z budową stadionu lekkoatletycznego w Ostrowcu?

Powiat ostrowiecki unieważnił kolejne postępowanie na remont dwóch hal sportowych – przy Szkole Mistrzostwa Sportowego oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica, a jedyna oferta na budowę stadionu lekkoatletycznego przekracza możliwości finansowe samorządu. Co z dofinansowaniem w Polskiego Ładu?

Na budowę stadionu lekkoatletycznego oraz remont szkolnych sal gimnastycznych samorząd pozyskał dotację z pierwszego rozdania Polskiego Ładu i zgodnie z regulaminem rządowego programu nie może już ogłaszać kolejnych postępowań. – To nie oznacza, że fundusze, jakie pozyskaliśmy przepadają i stadionu nie wybudujemy – zaznacza Tomasz Mroczek, naczelnik wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu. – My tych zadań nie odkładamy na półkę. Czekamy na zapowiadane przez rząd zmiany w programie Polski Ład. Na początki września na oficjalnej stronie Serwisu Samorządowego Polskiej Agencji Prasowej pojawiła się informacja, że rząd przygotowuje rozwiązanie, które zaskutkuje tym, że samorządy nie stracą dotacji zagwarantowanych w promesach – wyjaśnia naczelnik Mroczek.

Na razie żadnych konkretnych rozwiązań nie ma, a problemy z wykorzystaniem funduszy z pierwszego rozdania Polskiego Ładu ma wiele samorządów. Koszty inwestycji szacowane były w warunkach zupełnie innych cen i teraz brakuje pieniędzy, żeby zaplanowane inwestycje wykonać. – Dla nas najlepszą zmianą, która mogłaby zostać wprowadzona, to jest oczywiście podniesienie dotacji do wartości z przetargów. Możliwa jest także zgoda na zmianę zakresu rzeczowego inwestycji – mówi Tomasz Mroczek. Przypomina, że już dwukrotnie wnioskowali o wyłączenie z inwestycji remontu hal sportowych, by za otrzymane z Polskiego Ładu pieniądze wybudować tylko stadion lekkoatletyczny, ale takiej zgody nie otrzymali.

Samorząd przetargi na wymieniane zadania ogłaszał i próbował rozstrzygać czterokrotnie. Do ostatniego postępowania dotyczącego budowy stadionu przystąpiła tylko jedna firma. Zaoferowała, że wykona inwestycję za 24 miliony złotych, podczas, gdy dofinansowanie sięga 16 milionów. Do ostatniego przetargu na remont hal w ogóle nikt nie przystąpił.

/mag/

Ważne wydarzenia