Jerzy Skolimowski ozdobił porcelanowe „Osiołki” dla Fabryki Porcelany AS Ćmielów

fot. www.as.cmielow.com.pl

Premiera filmu Jerzego Skolimowskiego „IO”, który jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy była też premierą limitowanej edycji figurki „Osiołek” z fabryki porcelany AS Ćmielów w malowaniu reżysera.

– Pomysłodawcą był sam reżyser, pan Jerzy Skolimowski. Jest on człowiekiem wielu talentów, jest przecież artystą-plastykiem, ale jest także miłośnikiem porcelany. Fabryka Porcelany AS Ćmielów nie jest oczywiście jedyną fabryką porcelany w Polsce, ale nasz „Osiołek” jest jedyny – mówi Katarzyna Rij, która z ramienia ćmielowskiej manufaktury koordynowała projekt przygotowania figurek.
Dekorację zaprojektowanej w 1960 roku przez Mieczysława Naruszewicza figurki „Osiołka” Jerzy Skolimowski przygotował osobiście. Zarówno postać osiołka, jak i malowanie, czyli czerwone krople krwi, w bezpośredni sposób odnoszą się do dziejów cyrkowego osiołka z filmu 'IO’ i jego drogi w poszukiwaniu wolności i miłości. – Pan Jerzy w swoim apartamencie w Warszawie przygotowywał dekorację i miał kilka pomysłów. Pracował w dużym skupieniu. Miałam przyjemność obserwować go przy pracy i to było coś niesamowitego, jak kropla po kropli przenosił swój zamysł na porcelanową figurkę – opowiada Katarzyna Rij.

Edycja limitowana malowanych przez reżysera „Osiołków” liczy tylko 100 sztuk. Część zostanie przekazana na aukcję dobroczynne wspierające polską sztukę oraz działające na rzecz zwierząt. Katarzyna Rij zaznacza, że obserwują też duże zainteresowanie figurkami ze strony kolekcjonerów.

„Osiołki” z dekoracją przygotowaną przez Jerzego Skolimowskiego już w październiku będzie można obejrzeć w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Figurkę można już też zamówić przez sklep internetowy Fabryki AS Ćmielów. Jej cena to 1200 złotych.

/mag/

Ważne wydarzenia