„Związki THMu, huty i miasta są nieprawdopodobnie ścisłe”. Szkoła obchodzi 100- lecie

O ogromnym wpływie, jaki na rozwój huty i całego miasta miało Technikum Hutniczo- Mechaniczne w Ostrowcu, dyskutują dziś uczestnicy obchodów 100- lecia istnienia tej szkoły.
Absolwenci, byli i obecni nauczyciele, ale i osoby zawodowo związane z branżą, uczestniczą dziś w jubileuszu setnej rocznicy powstania obecnego Zespołu Szkół numer 3, a w świadomości większości ostrowczan nadal Technikum Hutniczo- Mechanicznego.

Szkoła wrosła w krajobraz miasta i miała niebagatelny wpływ na rozwój największego zakładu przemysłowego- Huty Ostrowiec.
– W całej historii 100- letniej szkoły i 200- letniej huty, szkoła była zawsze bezpośrednim zapleczem wykwalifikowanej kadry dla huty. W książce, której byłem współautorem, dotyczącej historii Huty Ostrowiec, napisałem na koniec „Huta to miasta, a miasto to huta”, nie wiadomo gdzie zaczyna się jedno, a kończy drugie. I chyba miałem rację. Te związki są nieprawdopodobnie ścisłe- mówi Zdzisław Kałamaga, absolwent szkoły, były dyrektor huty i były prezydent Ostrowca.

Podkreśleniem tożsamości szkoły miało być nadanie technikum imienia Hutników Ostrowieckich. Jak podkreślają wnioskodawcy to jednocześnie wyraz troski o pamięć i zarazem hołd złożony poprzednim pokoleniom absolwentów szkoły.
– Jesteśmy z tego bardzo dumni jako stowarzyszenie absolwentów. To oddaje cały sens działania szkoły w przeszłości oraz dzisiaj- dodaje Zdzisław Kałamaga.
Jubileusz potrwa do późnego popołudnia, dając absolwentom możliwość poznania obecnej oferty szkoły i jej zaplecza technicznego. Dawni uczniowie oraz nauczyciele spotkają się też na balu.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia