„Migana” msza dla niesłyszących w ostrowieckiej kolegiacie świętego Michała

Fot. parafia św. Michała

Po wakacyjnej przerwie, w kolegiacie świętego Michała Archanioła w Ostrowcu znów odbywają się msze specjalnie dla osób głuchoniemych.

Całe nabożeństwo odprawiane jest przez kapłana w języku migowym.
– Całą mszę świętą migam. I czytania, kazanie i psalmy. Niesłyszący pomagają i również migają niektóre fragmenty- tłumaczy ksiądz Aleksander Zdun, wikariusz w parafii świętego Michała.
Ostrowiecka parafia jest jedną z zaledwie trzech w diecezji sandomierskiej, która oferuje taką formę uczestnictwa w nabożeństwa osobom głuchoniemym i niedosłyszącym. Po pierwszej niepewności, z tej możliwości korzysta coraz więcej wiernych.
Ksiądz Aleksander Zdun nauczył się „migać” jeszcze w seminarium duchownym. Jak mówi, widział taką potrzebę, a teraz okazuje się, że przeczucie go nie myliło.
– Jest mało księży, którzy znają język migowy, a potrzeba jest duża, bo jest dużo osób, które nie słyszą, a boją albo wstydzą się wyjść- mówi.- Widzę, że jeśli jest ksiądz, który się angażuje, to na mszy pojawia się coraz więcej osób.
W kolegiacie świętego Michała msze w języku migowym odprawiane są w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 15. Głuchoniemi mają też możliwość wyspowiadania się.

/sla/

Ważne wydarzenia