W Ostrowcu chcą szukać wód termalnych. Odwiert kosztuje 8 milionów złotych

 

Ponad 8 milionów złotych kosztować ma dokonanie odwiertu w poszukiwaniu wód termalnych na terenie Ostrowca. Gmina chce pozyskać na ten cel pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale by to zrobić, musiała zapisać całą kwotę w Wieloletniej Prognozie Finansowej.
Do 30 września należy składać wnioski o dofinansowanie, które może wynosić nawet 100 procent całkowitych kosztów przedsięwzięcia. O jego szczegóły dopytywał na sesji Rady Miasta radny Marcin Marzec.
– Jestem trochę zaskoczony, że ten temat nie przewijał się wcześniej na forum rady. Zastanawiam się, jak oszacowano prawdopodobieństwo, że na tej głębokości faktycznie możemy znaleźć wodę o takich parametrach?- pytał.

Wielu konkretnych informacji nie uzyskał, bowiem jak zapowiedział prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński, temat obszernie poruszany będzie podczas posiedzenia poświęconemu ciepłownictwu, prawdopodobnie w październiku.

Chodzi jednak o to, by Ostrowiec zabezpieczyć w możliwie jak najwięcej w alternatywne źródła energii cieplnej, w czasie galopujących cen i inflacji.
– Nie byłoby tej sytuacji, gdyby nie doszło do drastycznej sytuacji na rynku węgla. Mając na uwadze przyszłość Ostrowca Świętokrzyskiego i wesprzeć energetykę cieplną, to jest jeden z elementów, a mamy ich jeszcze kilka w zanadrzu po to, by na przyszłość zabezpieczyć się i mieć możliwość dywersyfikacji. Chcemy złożyć wniosek i może otrzymamy 100 procent kwalifikowanych środków- wyjaśniał na sesji prezydent Ostrowca.

Ostrowieccy radni poparli pomysł wykonania otworu poszukiwawczo- rozpoznawczego wód termalnych po tym jak Państwowy Instytut Geologiczny wykonał bezpłatne wstępne opinie na temat występowania i możliwości zagospodarowania wód termalnych na wskazanej lokalizacji- w okolicy ulicy Stalowej.
Jeśli odwiert potwierdzi, że takie źródła są i nadają się do wykorzystania, samorząd planuje stworzyć instalację, którą będzie zarządzała Miejska Energetyka Cieplna.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia