Mural z przesłaniem powstał przy blokach socjalnych na Gutwinie

Po ponad miesięcznej pracy mieszkańcy bloków socjalnych przy ulicy Siennieńskiej i Rzeczki uroczyście odsłonili wczoraj mural, który powstał na 7-metrowym murze na dziedzińcu osiedla.

Mural jest widoczny z ulicy Rzeczki i powstał w ramach organizacji społeczności lokalnej, czyli projektu, jaki organizuje tam Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Cały projekt, jak sam mural, ma pokazać, że wspólną pracą można wiele osiągnąć. – Współpraca była naszym tematem przewodnim i dzieci wymyśliły, że namalujemy koła zębate, które nachodzą na siebie i wprawiają się wzajemnie w ruch. Całą tę machinę napędzają też ludziki umieszczone między tymi kołami. Ważnym elementem tego muralu jest także napis: „razem możemy więcej”, który każdy może odnieść do siebie, swojej sytuacji, swojego otoczenia – opowiada Katarzyna Kozińska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podkreśla, że mieszkańcy – nie tylko dzieci, bo mur przed przystąpieniem do prac malarskich należało wcześniej oczyścić – współpracowali ze sobą przy tworzeniu muralu, ale współpracowali też z instytucjami, w tym z artystami, którzy pomogli w przygotowaniu rzutu potężnego rysunku.

Organizowanie społeczności lokalnej to forma pracy socjalnej pozwalająca aktywizować i usamodzielniać się osobom wykluczonym i całym społecznościom na nowo włączyć się do życia społecznego. Obecnie działanie realizowane jest na Gutwinie, wcześniej było w Częstocicach.

/mag/

Ważne wydarzenia