Dzieła Leona Wyczółkowskiego na otwarcie Pałacu Wielopolskich. Przybyły tłumy

Wystawa dzieł Leona Wyczółkowskiego, jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski jest pierwszą wystawą czasową, jaką można oglądać w Pałacu Wielopolskich po długim, bo trwającym trzy lata remoncie. Wernisaż odbył się wczoraj i wzięło w nim udział bardzo wielu gości.

– Leon Wyczółkowski to Leon Wyczółkowski, wspaniały kolorysta, świetne światło, wspaniałe litografie. Ja najbardziej cenię jego prace na papierze – mówił pan Marcin. Pani Ania na wernisaż zabrała ze sobą córki. – Byłyśmy ciekawe jak wygląda muzeum po remoncie. Do tego taka wystawa. Kiedy pojawia się takie wydarzenie trzeba skorzystać – mówiła.

Na wystawę 'Leon Wyczółkowski – malarstwo, grafika, rysunek’ składa się ponad 70 prac. Pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, któremu – decyzją samego artysty przed śmiercią w 1936 roku – przekazane zostały jego dzieła. – Tutaj na wystawie eksponujemy niecałe 10 procent naszych zbiorów, ale stanowią one przekrój twórczości artysty. Mamy malarstwo olejne, mamy akwarele, jest grafika. Jeżeli chodzi o przedstawienia to przygotowaliśmy na tę wystawę zarówno słynne pejzaże ukraińskie, w tym na przykład jeden z serii 'Kopanie buraków” oraz portrety i kwiaty, ale jest także akt, których Leon Woczółkowski nie malował dużo. Jest również architektura. Najsłynniejszym chyba obrazem, który z nami przyjechał jest 'Wiosna – wnętrze pracowni artysty” – opowiada Kornelia Pawlak, kuratorka wystawy.

Wystawę można oglądać w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach od jutra. Poniedziałki w częstocickim oddziale Muzeum Historyczno-Archeologicznego będą dniem wolnym od pracy. Placówka na tygodniu będzie czynna w godzinach 9-15, a w weekendy od 10-16. Bilety na wystawę – normalne i ulgowe – kosztują tylko 5 i 8 złotych. Wtorek dodatkowo będzie dniem wolnym od opłat za bilety. Obiekt i wystawę będzie więc można tego dnia obejrzeć bezpłatnie.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia