Młodzieżowa Rada Miasta ma znów funkcjonować w Ostrowcu. Plany są ambitne

Młodzieżowa Rada Miasta ma powstać w przyszłym roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Będzie to już trzecia próba reaktywowania młodzieżowego samorządu na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.

Za tworzenie Młodzieżowej Rady Miasta odpowiadać ma stowarzyszenie Przestrzeń Inicjatyw Społeczno- Kulturalnych w Ostrowcu. Jego liderka Katarzyna Cukierska opowiadała o planach podczas konferencji prasowej.
– Nie chodzi tylko o to, by ogłosić wybory do Młodzieżowej Rady Miasta, ale by dobrze przygotować młodzież tak, by te osoby, które będą świadome do czego startują, pięknie tę funkcję wykonywały. Żeby tego dokonać, wchodzimy do każdej szkoły, w których odbędą się warsztatu obywatelskie. W wyniku tych warsztatów, na pewno wyłonią się pierwsi zainteresowani Młodzieżową Radą Miasta. Później odbędą się cztery duże debaty oksfordzkie, zarówno tylko dla młodzieży, jak i z udziałem osób dorosłych- wyjaśnia Katarzyna Cukierska.
Do prac w Młodzieżowej Radzie Miasta mają być zaproszeni uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych oraz szkół średnich. Osoby, które naprawdę będą chciały pracować na rzecz swojego środowiska, a przy okazji nabrać doświadczenia.
Wstępna selekcja zapobiec ma wypaleniu się młodych radnych. Pomagać w tym będą między innymi ich nieco starsi koledzy, tworzący Młodzieżowi Sejmik Województwa Świętokrzyskiego w tej kadencji i poprzednich latach.
Jedną z nich jest ostrowczanin Maciej Kwiatkowski, wiceprzewodniczący Młodzieżowego Sejmiku.
– Postaramy się właśnie zasiać w młodych chęć do zabrania głosu we własnej sprawie, do zadbania o swoją przyszłość. Warto też pamiętać, że jest to również nauka na przyszłość ucząca tworzenia własnych opinii, wypracowywania poglądów i stawania we własnym zakresie- mówi Maciej Kwiatkowski.
Młodzieżowa Rada Miasta ma docelowo- tak jak w wielu innych miastach w Polsce- być ciałem doradczym i opiniującym dla „dorosłego samorządu Ostrowca”.
– Im bardziej przygotujemy młodych obywateli do przejmowania w przyszłości sterów w każdej sferze życia, tym lepsza i bezpieczniejsza będzie nasza jesień życia- uważa Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca.
Projekt przygotowania chętnych do tworzenia rady, rozpocznie się już za kilka tygodni, a zaproszone zostaną do niego łącznie 22 placówki z Ostrowca. Wiosną 2023 roku kandydaci na radnych mają już być gotowi do wyborów. Powołanie Młodzieżowej Rady Miasta jest jednym z elementów projektu finansowanego z tak zwanych „funduszy norweskich”.

/SLA/

Podziel się

Ważne wydarzenia