Wystawa prac Leona Wyczółkowskiego na otwarcie Pałacu Wielopolskich po remoncie

Wystawą 'Leon Wyczółkowski – malarstwo, grafika, rysunek’ zamknięte od ponad dwóch lat Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Częstocicach przywita gości po remoncie Pałacu Wielopolskich. Nastąpi to już w niedzielę 11 września.

– Na wystawie zobaczymy około siedemdziesięciu prac artysty. Jak mówi tytuł wystawy, będzie to rysunek, grafika i malarstwo, a więc szeroki przekrój pod względem techniki. Prezentowane przez nas prace będą też o różnej tematyce, bo pokażemy portrety, autoportrety, akty, architektura, jak również obrazy, które malował na Ukrainie. Leon Wyczółkowski bardzo lubił tamtejsze wsie, krajobrazy i zobaczymy miedzy innymi 'Kopanie buraków”, czy 'Orka na Ukrainie” – mówi Barbara Dzioba, kustosz działu sztuki i rzemiosła artystycznego Muzeum Historyczno-Archeologicznego.
Wystawa jest własnością Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, któremu – decyzją samego artysty przed śmiercią w 1936 roku – przekazane zostały jego prace.
Leon Wyczółkowski to wybitny przedstawicieli Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego.
Wernisaż wystawy zaplanowano na godzinę 16.00 w niedzielę 11 września. Radio Ostrowiec sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.

/mag/

Ważne wydarzenia