Odkrycia archeologów podczas prac badawczych na Zamku w Ćmielowie

Źródło: Urząd Gminy Ćmielów

Niezwykle ciekawe odkrycia archeologiczne na Zamku w Ćmielowie. Podczas prac badawczych na wyspie, gdzie znajduje się kapliczka odsłonięto pod ziemią mury starej części zamku.

– Prace wykonują specjaliści w zakresie archeologii i, jak się okazuje, ten zamek był większy i starszy, a na wyspie jest nie tylko sama kapliczka, którą widać z daleka, ale odkryte zostały także znajdujące się pod ziemią mury dawnego dziedzińca – mówi burmistrz Joanna Suska.
Natrafiono także na ludzkie szczątki. Archeolodzy datują je na połowę XVII wieku i podejrzewają, że mogą to być ofiary ówczesnych walk, ponieważ szczątki noszą ślady licznych ran. Znaleziono także biżuterię i elementy ozdobnych kafli.
Jak podkreśla burmistrz Suska, informacje o kupnie Zamku przez nowych właścicieli i prowadzonych tam pracach archeologicznych wzbudziło ogromne zainteresowanie Ćmielowem. Z propozycją współpracy do gminy i nowych właścicieli Zamku zgłosiła się Kachny Fundacja z Szydłowca, która ma na celu zachowanie wiedzy i kultywowanie pamięci o rodzie Szydłowieckich. Krzysztof Szydłowiecki był właścicielem zarówno zamku w Szydłowcu jak i w Ćmielowie. – Mają pewien pomysł na wspólną promocję i bardzo się cieszę, że taka fundacja się u nas pojawiła, ale też mam nadzieję, że ten rozgłos wokół Ćmielowa spowoduje, że pojawią się u nas turyści – mówi.
Nowi właściciele Zamku muszą prowadzić wszelkie prace pod nadzorem konserwatora zabytków ponieważ obiekt wpisany jest do rejestru. Niemniej po ich zakończeniu – jak podkreśla burmistrz Suska – będzie możliwe częściowe zwiedzanie Zamku, a obecny właściciel deklaruje, że będą się na nim mogły odbywać niektóre z gminnych uroczystości, takie jak np. dożynki, czy Dzień Dziecka.
Prace adaptacyjne i odtworzeniowe na Zamku potrwać mają trzy lata.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia