Odnaleziono karty zielników z początku ubiegłego wieku

Niecodzienne znalezisko w Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu. Podczas wakacyjnego remontu znaleziono karty z zielnika, z których najstarsza datowana jest na 1915 rok, a najmłodsza na rok 1934.


Dyrektor Anna Trojanowska opowiada, że zielniki znaleziono w sali biologii. Znajdowały się tam stare szafki, w których było mnóstwo papierów, wydawnictw, zeszytów, książek i przyborów szkolnych, a zielniki znajdowały się głęboko schowane.
Szkoła znalezisko przekazała do Muzeum Historyczno-Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. Jak mówi Radiu Ostrowiec Marek Wójcicki, kustosz muzeum, znalezione karty mają ogromną wartość historyczną.
– W sporej ilości tych kart zielników zachowały się odpowiednio wyselekcjonowanie kopertki z nasionami tych roślin. Także przy każdej karcie jest pełna łacińska nazwa, data pozyskania konkretnego okazu i wspomniane nasiona – tłumaczy.
Według jego hipotezy, rośliny i nasiona zbierane były przez ówczesnych uczniów gimnazjum, które kilka lat później przyjęło imię Joachima Chreptowicza, a w późniejszych latach przekształcono w działające do dziś II Liceum Ogólnokształcące. A rośliny zbierane były właśnie na terenie Rezerwatu Krzemionki.

Niewykluczone, że z czasem zostaną dołączone do zbiorów muzeum i zaprezentowane szerszej publiczności.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia