W obstawie i dla wybranych. Jarosław Kaczyński w Ostrowcu Świętokrzyskim

Prezes PiS Jarosław Kaczyński ruszył w Polskę. W niedzielę odwiedził między innymi Ostrowiec Świętokrzyski. Z działaczami partyjnymi i zwolennikami PiS-u spotkał się w Zespole Szkół nr 3, czyli dawnym THM-ie.

Jarosław Kaczyński wystąpienie zaczął – chyba już tradycyjnie – od wpadki. Prowadzącego spotkanie posła Andrzeja Kryja nazwał senatorem i szefem okręgu, którym Kryj nie jest. Po niedawnych zmianach w strukturach partii pełnomocnikiem „okręgu północnego” województwa świętokrzyskiego została posłanka Agata Wojtyszek. Prezes PiS w przemówieniu mówił o polityce godnościowej. – W Polsce przez wiele lat uprawiano pedagogikę wstydu, poniżano naród polski, szerzono ojkofobię, czyli niechęć, nienawiść do własnego narodu, pogardę dla siebie samych – twierdził. Dużo uwagi poświęcił opozycji, wielokrotnie do niej nawiązując. – Mamy opozycję, która jest nie antypisowska, tylko antypaństwowa – oskarżał i straszył: – Nasi przeciwnicy nie mają żadnego programu. Już po cichu sondują gdzieś tam podwyższenie podatków, likwidację programów społecznych pod hasłem, że darmozjadom nie będą dawać – usłyszeli uczestnicy spotkania.

Jarosław Kaczyński zapewniał, że dzisiaj Polska w oczach zmienia się na lepsze. Twierdził, że dochody mieszkańców wsi, dzięki polityce PiSu,  sięgają już prawie wynagrodzeń w miastach. Mówił też o wielkich przedsięwzięciach jak Centralny Port Komunikacyjny w opozycji jako przykład stawiając Niemcy. – Nie możemy być prowincją i nie możemy mieć lotniska dla Polaków w Berlinie – grzmiał z trybuny. I choć wspomniał, że pewne sprawy się nie udały, na przykład program mieszkaniowy PiS-u to winą za to obarczył developerów zapowiadając, że jest konieczność ich „złamania”. Za drożyznę obwiniał Putina, a inflację nazywał „putinflacją”, wskazując, że to wojna rozpętana przez Rosję w Ukrainie ją spowodowała.

Stwierdził też, że państwo z inflacją radzi sobie świetnie, a wprowadzone obecnie zmiany podatkowe – przypomnijmy, że to już kolejne w tym roku – są korzystne. – Nikt w Polsce nie będzie chodził głodny. Nikt w Polsce nie poniesie poważniejszych strat. Jeżeli ktoś straci to tylko ci, którzy naprawdę bardzo dużo zarabiają – zapewniał, odpowiadając na pytanie dotyczące drożyzny.

Pytania nie były zadawane osobiście przez uczestników. Obecni na sali mogli je spisać na kartkach, wybrane odczytywał poseł Andrzej Kryj. Jedno dotyczyło wysokich cen chleba. – Proszę uspokoić rodzinę Ostrowca Świętokrzyskiego, co PiS robi aby nie było chleba na kromki i to za wysoką cenę. Że nie grozi Polsce głód, bo jest chlebem i miodem płynąca i wolna – tak brzmiało to pytanie.

Na spotkanie z prezesem Kaczyńskim wejść mogły tylko osoby, które wiedziały, że muszą się na nie zapisać. To głównie działacze i wybrani sympatycy partii. Każda wpuszczana na salę osoba była weryfikowana przed wejściem.
W sali były oklaski i okrzyki 'Jarosław”, a przed budynkiem słychać było niezadowolonych z polityki PiSu, którzy krzyczeli „Inflacja, twoja wina”, 'Wolność, równość, demokracja” i 'Będziesz siedział”.
W gronie niezadowolonych mieszkańców były dziewczyny z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet w Ostrowcu, a także między innymi Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca, od niedawna członek Polski 2050 Szymona Hołowni. – Słuchaliśmy pana prezesa i były tylko ogólniki, wręcz bzdury, żeby gorzej nie powiedzieć. PiS już dawno stracił pomysł, jak w Polsce ma wyglądać gospodarka i przyszłość – oceniał.  Także inny mieszkańcy obecni przed budynkiem THMu, gdzie trwało spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim, narzekali na drożyznę, mówili o rosnących kosztach życia, zadłużaniu kraju i niepewnej przyszłości dzieci. Bulwersowało ich trwonienie pieniędzy na zabezpieczenie spotkania. Wizyta prezesa Kaczyńskiego była w Ostrowcu zabezpieczana przez kilkudziesięciu mundurowych, funkcjonariuszy ruchu drogowego i prewencji. Uliczki wokół szkoły były patrolowane. Na parkingu i ulicy stały policyjne radiowozy. Spotkanie trwało nieco ponad godzinę. Potem prezes Kaczyński pojechał na kolejne, w Kielcach.

/mag/

Ważne wydarzenia