Uczniowie 'Bronka” walczą o indeksy. W szkole trwa finał ogólnopolskiej olimpiady o wynalazkach

Uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Broniewskiego są jedynymi reprezentantami województwa świętokrzyskiego podczas centralnego etapu 48. Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Szkoła co roku ma finalistów i laureatów tej olimpiady i w tym roku, już po raz drugi, finał odbywa się w Ostrowcu, właśnie w popularnym 'Bronku’.

– Dziś uczniowie w naszej szkole piszą przez 90 minut zadania i ta część wyłoni finalistów i laureatów, czyli najlepszych z najlepszych tegorocznych zmagań. W sobotę dziesiątka laureatów będzie odpowiadać na pytania dotyczące własności przemysłowej i historii wynalazków – mówi Robert Warda, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Broniewskiego.

O laury, zwłaszcza indeksy na uczelnie wyższe, walczy w Ostrowcu sześćdziesięciu sześciu uczniów szkół średnich z całego kraju. Wśród nich pięcioro uczniów 'Bronka’, Julia Jabłońska, Julia Młyńska, Szymon Burda, Kornelia Mazur i Joanna Kwiatkowska.
Muszą się dziś wykazać się nie tylko dużą wiedzą dotyczącą historii wynalazków i wynalazców, ale też wiedzą z zakresu własności przemysłowej, a więc na przykład patentów, znaków towarowych czy geograficznych. – Podczas tej olimpiady nie da się improwizować, trzeba znać odpowiedzi na pytania, wiedzieć na przykład kiedy i przez kogo dany wynalazek został odkryty i co to dało, co zmienił w historii świata – podkreśla Szymon Burda. Olimpijczycy podkreślają, że bardzo zależy im na indeksach, bo te przyniosą spokój podczas przyszłorocznych matur. Wszyscy są uczniami klasy trzeciej.

Goście podczas trzydniowej wizyty w Ostrowcu Świętokrzyskim znajdą tez czas na zwiedzanie, między innymi neolitycznych kopalni na Krzemionkach i Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia