Gwiazdki Moc 2021. Ponad 40 tysięcy złotych na salę doświadczania świata

wazne, ostrowiec, radio ostrowiec, gwiazdki moc 2021

40 tysięcy 182 złote i 39 groszy udało się zebrać podczas jubileuszowej, bo piątej, świątecznej akcji Radia Ostrowiec – Gwiazdki Moc 2021.

32 tysiące 644 złote to kwota, jaką uzyskaliśmy z licytacji na antenie i facebooku przedmiotów podarowanych na akcję. Natomiast pozostałe 7538 złotych i 39 groszy to kwota ze zbiórki, która trafiła do puszek. W zbieraniu datków pomagali nam uczniowie, nauczyciele i rodzice z ostrowieckich placówek: przedszkoli nr 19, nr 21, przedszkole Smyk, przedszkole Słoneczny Uśmiech w Częstocicach, szkoły podstawowe nr 4 i nr 5 oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego oraz Zespół Szkół nr 3, czyli THM.
Przypomnijmy, że zbieraliśmy fundusze na urządzenie sali doświadczania świata dla dzieci z niepełnosprawnościami ze Specjalnego Ośrodka -Szkolno Wychowawczego na osiedlu Słonecznym.
Joanna Gergont, redaktor naczelna Radia Ostrowiec podkreśla, że kwota robi wrażenie zważywszy na to, że akcja miała miejsce w czasie pandemii i związanej z tym coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej oraz przy rosnących kosztach życia.
– Był to taki dosyć smutny i ciężki czas. Wydawałoby się, że będzie trudno wyzwolić w ludziach energię i chęć pomagania innym. Okazało się, że Ostrowczanie – i nie tylko – nas nie zawiedli i dzięki temu dzieciaki będą miały swoją wymarzoną salę doświadczania świata – mówi.
Joanna Gergont dodaje, że świadczy to także o wyjątkowości naszych Słuchaczy, na których zawsze można liczyć, szczególnie, gdy celem jest pomoc innym.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim osobom, które zdecydowały się wziąć udział w licytacjach, które wpłacały pieniądze na konto dedykowane tej akcji, a także wszystkim którzy wrzucali pieniądze do puszek za nasze kalendarze-cegiełki z których sto procent dochodu zostało przeznaczone na naszą akcją – wyjaśnia.
A ubiegłoroczną akcję wspierało ostrowieckie środowisko artystyczne. Na nasze licytacje przekazali własnoręcznie malowane bombki choinkowe, obrazy i rzeźby. Ich małe i duże dzieła cieszyły się wielkim zainteresowaniem licytujących.
Katarzyna Krzyżanowska, dyrektorka Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego podkreśla, że wszyscy pracownicy placówki i podopieczni są pod ogromnym wrażeniem zebranej kwoty.
– Sala doświadczania świata to spełnienie marzeń – mówi i tłumaczy, że ma niesamowite właściwości terapeutyczne.
– W takiej sali odbywa się polisensoryczna terapia, która pobudza rozmaite zmysły, powodując osiągnięcie konkretnych efektów terapeutycznych. Terapia przynosi wspaniałe efekty w szczególności u osób niepełnosprawnych, w szczególności niewidomych, niedosłyszących, z afazją ruchową oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi. Zajęcia w takiej sali do przede wszystkich wszechstronne stymulowanie układu nerwowego – tłumaczy.
Dyrektor Krzyżanowska podkreśla, że jest wdzięczna za każdą przekazaną złotówkę.
– Chciałabym jeszcze raz bardzo serdecznie podziękować wszystkim licytującym i darczyńcom za okazane tak wielkie serce. To jest ogromne wsparcie dla naszych niepełnosprawnych uczniów – mówi.
Dodatkowo metoda ta poprawia koncentrację czy redukcję lęku, apatii i stresu, które towarzyszą im w życiu na każdym kroku. Efekty to też łagodzenie bólu, zmniejszenie zmęczenia, poprawa ogólnego samopoczucia, komunikacji i kontaktu z otoczeniem, które u podopiecznych ośrodka są zaburzone.
W ośrodku uczy się niemal 100 uczniów przechodząc cały proces edukacji szkoły podstawowej wraz z rehabilitacją i terapią. Dzieci z lekkimi niepełnosprawnościami mogą zdobyć zawód, a te z cięższymi przysposobić się do zawodu, co daje im szanse na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
W ośrodku tym ponad 30-oro dzieci ze spektrum autyzmu znajduje się pod opieką doświadczonej kadry pedagogów i terapeutów. Na wsparcie mogą liczyć także rodzice.

/pcr/

Podziel się

Ważne wydarzenia