’Młodzież zapobiega pożarom” – znamy zwycięzców etapu powiatowego turnieju

fot. kppsp-ostrowiec-swietokrzyski

Turniej wiedzy pożarniczej 'Młodzież zapobiega pożarom’ cieszy się niesłabnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży w całym kraju. W tym tygodniu w jednostce Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej przeprowadzone zostały eliminacje powiatowe, a sam konkurs odbywa się po raz 45.

– W eliminacjach powiatowych startowało łącznie 29 uczestników i były to najlepsze trzy osoby w swoich kategoriach wiekowych w swoich gminach. Trzech zwycięzców w każdej z trzech kategorii wiekowych weźmie teraz udział w zmaganiach na etapie wojewódzkim – mówi Barbara Majdak, rzeczniczka prasowa ostrowieckich strażaków.

28 maja w Kielcach o udział w etapie centralnym powalczą Filip Paczoska ze szkoły podstawowej w Sarnówku Dużym, który wygrał etap powiatowy w grupie I, Kacper Tuźnik ze szkoły podstawowej w Bodzechowie, zwycięzca w starszej grupie II oraz Petko Karawełow z THMu.

Pytania na etapie powiatowym turnieju do łatwych nie należały. Najmłodsi uczestnicy z klas I-IV szkół podstawowych musieli odpowiadać na przykład na pytanie czy pożar benzyny najlepiej ugasić wodą, pianą gaśniczą, co jest poprawną odpowiedzią, czy dwutlenkiem węgla, a starsi, w jakiej minimalnej odległości od lasu można ugasić ognisko. Dobrze wiedzieć, że to 100 metrów. -Jest to bardzo praktyczna i pożyteczna wiedza z zakresu zapobiegania pożarom, wyposażenia sprzętowego strażaków, bezpieczeństwa budynków i mamy nadzieję, że ta wiedza zaowocuje właściwymi postawami w ich przyszłym życiu – mówi Barbara Majdak.
Przyznaje, że w konkursie udział biorą nierzadko młodzi druhowie ochotnicy, a także osoby, które myślą o karierze w straży pożarnej. Magnesem są też nagrody rzeczowe. Zwycięzcy w swoich kategoriach na etapie powiatowym otrzymywali tablety multimedialne.

/mag/

Ważne wydarzenia