Bezrobocie w powiecie ostrowieckim wyraźnie spada

Na koniec kwietnia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim zarejestrowanych było 3 tysiące 63 bezrobotnych, czyli o 26,7 proc. mniej niż w analogicznym czasie poprzedniego roku. – Mieszkańcy zarejestrowani jako bezrobotni podejmują po prostu pracę – mówi Małgorzata Stafijowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowcu.

– W całym powiecie ostrowieckim na koniec kwietnia 1182 osoby podjęło pracę, z tego 754 rozpoczęły pracę niesubsydiowaną, czyli taką, którą sami znaleźli lub za naszym pośrednictwem, a 428 osób rozpoczęło pracę ze wsparciem w postaci jednej z form aktywizacji zawodowej – dodaje dyrektor PUP. Najwięcej osób, jak wylicza, zostało skierowanych do prac interwencyjnych i robót publicznych, ale duża grupa, bo 83 osoby rozpoczęły do końca kwietnia działalność gospodarczą. Urząd ma jeszcze środki na jej rozpoczęcie dla sześciu bezrobotnych osób w wieku do 30 roku życia, a 16 maja rozpocznie się ostatni w tym roku nabór wniosków na tworzenie nowych miejsc pracy poprzez doposażenie stanowisk pracy.
Trend spadającego bezrobocia powinien się utrzymywać. W urzędzie przybywa ofert pracy. – W tej chwili mamy 211 stanowisk prac, z czego w branży przemysłowej, hutniczej 95 osób ma szansę na pracę jako elektryk, spawacz, ślusarz, pracownik produkcji, tokarz, operator maszyn. Mamy 38 stanowisk w branży budowlanej. Są oferty w branży handlowej, gastronomicznej, tartacznej. Czeka praca dla 8 kierowców, ale także praca w branżach hotelarskiej, motoryzacyjnej, odzieżowej i administracyjno-biurowej – wymienia Małgorzata Stafijowska.
Nie wszyscy zarejestrowani bezrobotni zgłaszają chęć do podjęcia pracy. W kwietniu aż 305 zarejestrowanych osób nie potwierdziło takiej gotowości i na czas 4ech miesięcy straciły one status osoby bezrobotnej, co wiąże się z utratą ubezpieczenia.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia