Emocjonująca gra terenowa w ostrowieckim Parku Miejskim

Katolicki Zespół Edukacyjny wygrał dzisiejsze zmagania w eko-grze terenowej w parku Miejskim pod nazwą 'Gram dla Ziemi – Inwestuję w naszą Planetę”, jaką z okazji Światowego Dnia Ziemi zorganizowała szkoła podstawowa nr 4. – To ważne, żeby w taki sposób młodych uświadamiać i przypominać, że ich codzienne nawyki, wybory mają wpływ na środowisko – mówi Agnieszka Batóg, dyrektorka szkoły.

Do konkursu zgłosiły się drużyny uczniów z klas siódmych i ósmych z ośmiu szkół podstawowych. – Dostawaliśmy karty na których były kody QR, które trzeba było zeskanować. Tam były różne informacje, dzięki którym mieliśmy uzupełnić na specjalnych kartach przygotowane zadania – wyjaśniał Antoni Jedlikowski, jeden z uczestników gry ze szkoły podstawowej nr 5. – Musieliśmy na przykład wyjaśnić skąd się bierze smog, czym jest – dodaje Karol Osuch z tej samej szkoły.

– Młodzież spisała się świetnie, choć wiele zadań sprawiło im problemy, co też jest nauką – ocenia Renata Prucnal, nauczycielka geografii, która przygotowała zadania. – Młodzież podeszła do tego, jak do aktywnej i ciekawej formy spędzania czasu. Zauważyliśmy jednak, że uczniowie mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem, bo od razu chcieli sięgać po telefony, a odpowiedzi na pytania były w przygotowanych tekstach. To jest ważna lekcja, zwłaszcza dla nas, nauczycieli – dodaje.

Oprócz zadań – na przykład wyliczenia z pomocą kalkulatora żywności śladu węglowego, jaki zostawia na przykład jabłko lub wołowina. Było też jedno zadanie praktyczne – skonstruować filtr wody.

Młodzież przyznaje, że środowisko dla ich pokolenia ma znaczenie. – W tych czasach to ważny temat, bo brakuje świadomości ekologicznej. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jakie konsekwencje niesie na przykład wyrzucenie puszki po coli do złego śmietnika -słyszymy od Patrycji Religi. – To działa na nas, ta świadomość, że trzeba segregować śmieci i myśleć o środowisku – dodaje Julia Malik. Obie dziewczynki są uczennicami Szkoły z Pasją. – Jesteśmy młodym rocznikiem i gdy będziemy starsi, to chcielibyśmy mieć tę planetę taką, jak teraz, ładną i w miarę zdrową. Dla nas dbanie o Ziemię powinno być priorytetem – podkreśla Antoni Jedlikowski ze szkoły nr 5.

– Najważniejsza jest edukacja dzieci, bo jeżeli wyedukujemy najmłodszych, to lepsza będzie też nasza jesień życia. Warto sobie na przykład uświadomić, że torebka foliowa rozkłada się czterysta lat, a zakupy można robić używając toreb bawełnianych i dlatego my, jako samorząd często je rozdajemy przy okazji różnych wydarzeń, na targowisku, czy na piknikach. Chcemy pokazywać też pozytywny przykład, na przykład w zakresie zieleni, o którą dbamy – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca, który wręczał dziś zwycięzcom nagrody. Na podium, oprócz uczniów z 'Katolika’ stanęły jeszcze drużyny ze 'Szkoły z Pasją’ oraz niepublicznej szkoły w Częstocicach.

Przy okazji wydarzenia w Parku Miejskim posadzono też nowe drzewa. – Są to trzy lipy miododajne, trzy brzozy, jedna magnolia i jeden bug. Są to gatunki atrakcyjne wizualnie i sądzę, że przyozdobią nasz park – wymieniał Mariusz Kałuża, kierownik referatu ekologii w Urzędzie Miasta.

Współorganizatorami wydarzenia było też Nadleśnictwo Ostrowiec Świętokrzyski, które również przekazało sadzonki drzew – zostaną posadzone przy szkołach, które brały udział w konkursie – oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów 'Janik’.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia