Spotkanie autorskie z Małgą Kubiak i historią Ostrowca w tle

fot.: BWA Ostrowiec

Spotkanie autorskie z Małgorzatą Kubiak, znaną jako Małga Kubiak, niezależną reżyserką filmową, scenarzystką, aktorką, performerką, wokalistką, malarką i autorką poezji oraz dwóch książek, autobiograficznej 'One Man Show’ i wywiadu rzeki 'Małga, córka Kubiaków’ organizuje w najbliższy czwartek 28 kwietnia Biuro Wystaw Artystycznych.

– Małga Kubiak w swojej twórczości filmowej i literackiej porusza wątki związane ze swoją rodziną i one nas będą interesowały szczególnie podczas tego spotkania, gdyż jej rodzice, Tadeusz Kubiak, znany poeta i Danuta Szymańska poznali się w Ostrowcu i Ostrowiec jest bardzo ważnym punktem na mapie życia Małgi Kubiak – mówi Wojtek Mazan, który poprowadzi spotkanie. Zwraca uwagę na postać matki artystki i jej rodzinę, która w czasie II wojny światowej i przed nią skupiała aktywnie wokół siebie inteligenckie środowisko Ostrowca. – Jan Szymański to bardzo znany działacz PPS, nauczyciel, profesor w gimnazjum imienia Joachima Chreptowicza, działacz społeczny, radny miejski i osoba mocno wywierająca wpływ na nasze miasto. W czasie wojny dom rodziny Szymańskich, nazywany Pensjonatem Papy Szymańskiego, w skrócie PPS, był przystanią dla wielu uciekinierów, w tym żydowskich. Uratowali oni wielu Żydów. Jego córka, Ewa Lipko-Lipczyńska została uhonorowana tytułem „Sprawiedliwej wśród narodów świata” – opowiada.

To właśnie w tym domu, jak wyjaśnia Wojtek Mazan, Tadeusz Kubiak poznał córkę Jana Szymańskiego, Danutę. Rodzice Małgi Kubiak w Ostrowcu się pobrali. W tym samym domu poznali się również Dobiesław Damięcki i Irena Górska, rodzice aktorów Macieja i Damiana oraz dziadkowie Matyldy, Mateusza i Grzegorza Damięckich. – To będzie takie wspomnieniowe spotkanie, związane z historią Ostrowca. Na zaproszenie Małgi Kubiak uczestniczyć w nim będzie także Małgorzata Bzowska-Bakalarz, przyjaciółka Małgi i przyjaciółka Szymańskich. Także jej historia rodzinna jest związana z Ostrowcem. Jej babka była bliską przyjaciółką Jana Szymańskiego. Te wątki będą się przeplatać ze sobą i sądzę, że będzie to bardzo interesująca opowieść o losach wojennych i takich, które kształtowały obraz Ostrowca Świętokrzyskiego – zachęca do udziału w wydarzeniu Wojtek Mazan.

Spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Sztuki odbędzie się w sali wielofunkcyjnej Ostrowieckiego Browaru Kultury o 18.00. Wstęp jest wolny.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia