Powiat nie musi, ale chce pokryć stratę szpitala za 2020 rok. Dziś sesja w tej sprawie

Dziś o 14.30 na nadzwyczajnej sesji spotkają się radni powiatowi. W krótkim porządku obrad ważne zmiany w budżecie, w tym zabezpieczenie środków na pokrycie starty szpitala za 2020 rok w kwocie 6 milionów 300 tysięcy złotych.

– Jeżeli radni wyrażą zgodę to środki te będą płynąć do szpitala w równych miesięcznych ratach, aby zabezpieczyć płynność finansową jednostki – mówi Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki. – Są to znaczne i środki i co roku pokrywamy stratę szpitala. Najtrudniej było, gdy musieliśmy pokryć tę stratę w kwocie 13 milionów 800 tysięcy złotych za 2018 roku – dodaje, przypominając, że została ona wygenerowana przez szpital za poprzednich rządów w powiecie, gdy starostą był Zbigniew Duda z PiS. Podkreśla, że w tym roku powiat wcale nie musi pokrywać tej straty, bo, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego to państwo, a nie samorząd ma finansować służbę zdrowia. -Umowy, które podpisuje szpital z Narodowym Funduszem Zdrowia są niewystarczające i dotyczy to całej służby zdrowia, a nie tylko naszego szpitala. Niepokrycie tej straty przez samorząd powiatowy postawiłoby szpital w bardzo, bardzo ciężkiej sytuacji – mówi starosta, zauważając jednocześnie, że to potężne środki, za które mogliby wyposażać szkoły czy remontować drogi. Starty szpitala ma zostać pokryta z wolnych środków z roku poprzedniego.

Uchwała zmieniająca budżet powiatu nie ogranicza się tylko do zabezpieczenia funduszy dla lecznicy. – Zmiany będą dotyczyły też wydziału infrastruktury i chodzi o zakup ciągnika rolniczego z kosiarką do utrzymania terenów zielonych za kwotę 570 tysięcy złotych – informuje Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego. Zmiany będą dotyczyły także rozbudowy drogi powiatowej z budową mostu w Małym Jodle oraz remontu drogi w Nowej Dębowej Woli. Powiat musi dołożyć do tych inwestycji. Zabezpieczone mają zostać też środki na remont drogi w Przeuszynie. Inwestycja, której domagali się mieszkańcy ma zostać zrealizowana wspólnie z miastem i gminą Ćmielów.

Obrady będzie można śledzić w internecie za pośrednictwem strony internetowej starostwa powiatowego.

/mag/

Ważne wydarzenia