Hulajnogi elektryczne wjeżdżają do Ostrowca

fot.: pixabay

W lecie mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego będą najprawdopodobniej mogli korzystać z możliwości wynajmowania i poruszania się po mieście elektrycznymi hulajnogami. Gmina prowadzi zaawansowane rozmowy z operatorem takich usług.

– Jesteśmy po bardzo dobrych rozmowach i cieszy mnie to, że firma ta zauważyła bardzo dobry potencjał Ostrowca, że uznała, że mamy bardzo dobrze rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. – Obserwuję naszych mieszkańców, to, jak obserwuje się świat. Sam od roku jestem użytkownikiem elektrycznej hulajnogi. Jest to naprawdę przyjemność, jeżeli korzysta się z głową z takiej jazdy i myślę, że to też proekologiczne rozwiązanie – dodaje.

Operator usług proponuje, żeby utworzyć w Ostrowcu trzydzieści punktów, gdzie hulajnogę będzie można odebrać i później zostawić. Miasto proponuje kolejne w miejscach, gdzie duży jest ruch pieszych, na przykład na Gutwinie. – Będą specjalnie wyznaczone miejsca do parkowania hulajnóg i sieć tych punktów będzie rozbudowana. Będą też strefy, gdzie tych pojazdów w ogóle nie będzie można zostawiać, na przykład w parkach – zaznacza Jarosław Górczyński. Pozostawienie hulajnogi w miejscu niedozwolonym obciążać będzie operatora kwotą nawet 500 złotych.

Doświadczenia z takimi systemami innych miast zaowocowały, jak zaznacza prezydent Górczyński, nowymi przepisami ruchu drogowego, które mają zapewnić bezpieczeństwo uczestników ruchu. – Kierujących obowiązywać będą ograniczenia prędkości oraz przepisy ruchu drogowego. Tam, gdzie są ścieżki rowerowe zawsze należy poruszać się ścieżką z prędkością nie większą niż 20 km/h. Jeżeli ścieżki nie ma, to w pierwszej kolejności poruszamy się jezdnią, ale tylko tam, gdzie dopuszczalna prędkość to 30 km/h. Tam, gdzie nie ma ścieżki, a dopuszczalna prędkość na jezdni jest większa niż 30 km/h, to wybieramy chodnik i poruszamy się z prędkością pieszego – wyjaśnia prezydent miasta.

Rozmowy na temat wprowadzenia systemu wypożyczania hulajnóg w Ostrowcu mają być już bardzo zaawansowane. Trwają ostatnie uzgodnienia.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia