Mniejsze kolejki do rejestracji uchodźców. Urząd nie będzie już dyżurował w weekend

W Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim wydanych zostało już 480 numerów PESEL uciekającym przed wojną obywatelom Ukrainy.

– Rejestracja odbywa się już bez kolejek – mówi Beata Duda, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich. – Odetchnęliśmy trochę z ulgą, ponieważ pierwsze dni były bardzo intensywne. Mięliśmy wydłużone godziny pracy, bo tworzyły się kolejki. Pracowaliśmy także w weekend. Teraz ten ruch się rozładował, a późnymi popołudniami obsługujemy zaledwie dwie, trzy osoby, dlatego w najbliższy weekend Biuro Obsługi Interesanta dyżuru pełnić nie będzie. Wracamy do normalnych godzin pracy – dodaje.

W ocenie naczelnik Dudy, proces rejestracji uchodźców z Ukrainy jeszcze się jednak nie skończył. – Mamy informacje od fotografów, którzy bezpłatnie wykonują zdjęcia obywatelom Ukrainy. Wykonali oni więcej zdjęć niż my zarejestrowaliśmy osób, więc spodziewamy się, że proces rejestracji jeszcze się w Ostrowcu nie zakończył. Wiem, że są też osoby, którym nie zależy na numerze PESEL, bo świadczą one pracę u dotychczasowych pracodawców zdalnie – zauważa naczelnik Duda.

Dodam, że urzędnicy rejestrują nie tylko obywateli Ukrainy, ale także uchodźców z tego kraju z paszportami rosyjskimi czy białoruskimi, którym nr PESEL potrzebny jest do podjęcia pracy w Polsce. Te osoby jednak nie otrzymują świadczeń przewidzianych dla ukraińskich uchodźców.

/mag/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia