Rodziny ukraińskich uchodźców wojennych zostają w hotelu Accademia

Zakwaterowani w hotelu Accademia uchodźcy wojenni z Ukrainy nie zostaną przewiezieni w inne miejsce.

Pierwsza umowa o finansowaniu ich pobytu w obiekcie obowiązywała do dziś. Państwo tymczasem obniżyło wysokość rekompensaty do 40 złotych za osobę za dzień, oferując hotelom i pensjonatom tyle, ile otrzymywać będą osoby prywatne przyjmujące pod dach Ukraińców. Na to hotele, hostele czy pensjonaty kategorycznie nie chciały się zgodzić. Wysokość proponowanej stawki w ostatnich dniach była negocjowana. – Wojewoda świętokrzyski podjął decyzje, że za hotele będzie płacił 80 złotych za dzień za osobę, natomiast wcześniej stawka ta wynosiła 120 złotych. Hotel zgodził się na 115 złotych i stanęliśmy wtedy przed dylematem. Na szczęście pan prezydent Jarosław Górczyński podjął decyzję o pokryciu przez gminę tej różnicy. Bardzo się cieszę, że te 60 osób zostaje w hotelu. Tam przebywa duża grupa małych dzieci, które już chodzą do szkół. Nieludzkie byłoby przewozić ich na halę – podkreśla starosta Dębniak.

Umowa z takimi warunkami finansowania pobytu uchodźców w hotelu Accademia będzie obowiązywała do 11 maja. – Wyobrażam sobie czym byłoby zgromadzenie matek z dziećmi, seniorów w licznie 60 osób na jednej hali sportowej. Warunki ich pobytu w takim miejscu byłyby nieludzkie. Ja nie dopuszczam takiej myśli, żeby koszarować ich w jednym miejscu. Postanowiliśmy wydłużyć ten czas ich bezpiecznego pobytu w hotelu i przygotować się z innymi propozycjami. Jeżeli oni się zarejestrują, zarejestrują się w urzędzie pracy i podejmą pracę, to za chwilę powinni mieć możliwość mieszkania w normalnych warunkach – zaznacza prezydent Jarosław Górczyński.

Umowa z drugim obiektem, zajazdem Leśne Kąty została wygaszona, ale jak zaznacza starosta Marzena Dębniak, nikt z tego obiektu nie musiał być przewożony do obiektu typu hala. – Większość z tej grupy wyjechała. Kilka rodzin znalazło gościnę w polskich domach – wyjaśnia, dziękując mieszkańcom miasta za odpowiedź na jej apel i przyjęcie pod swój dach rodzin z Ukrainy.

Gmina Ostrowiec pod swoją opieką ma uchodźców z Białej Cerkwi, miasta partnerskiego. Starostwo przyjęło do internatu 17 waterpolistów, którzy uczą się i trenują w Szkole Mistrzostwa Sportowego.

/mag/

Ważne wydarzenia