Dzieci z Ukrainy już w szkołach

fot. pixabay

Czterdzieścioro jeden dzieci uchodźców z Ukrainy uczy się w ostrowieckich przedszkolach i szkołach podstawowych.

– W przedszkolach tych dzieci jest trzynaścioro, a w szkołach podstawowych dwadzieścioro ośmioro, ale trzeba zaznaczyć, że sytuacja jest dynamiczna i może się zmieniać każdego dnia – informuje Jan Bernard Malinowski, naczelnik wydziału edukacji Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Dzieci w wieku przedszkolnym z Ukrainy uczą się w dwóch placówkach – 16 i 19, a starsze w siedmiu z ośmiu szkół gminnych na terenie miasta. Najliczniejsza grupa uczy się w szkole nr 7. – Dzieci są zapisane do poszczególnych oddziałów i normalnie biorą udział w lekcjach. Nauczyciele jakoś sobie z tym radzą, trochę po rosyjsku, przygotowują dodatkowe materiały dla tych dzieci. Dzieci i nauczyciele używają też translatorów. Nie ma większych problemów z komunikacją – dodaje naczelnik Malinowski.

Wkrótce w każdej z placówek prowadzone będą też dodatkowe lekcje z języka polskiego dla uczniów z Ukrainy.

W szkołach średnich piętnastu nowych uczniów zza wschodniej granicy, chłopców, ma Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Jedna osoba zapisała się do III Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława Broniewskiego. Przypomnę, że już wcześniej w szkołach średnich prowadzonych przez powiat uczyło się troje uczniów z Ukrainy, jedną uczennicę ma THM, dwie Ekonomik. Przy czym jedna z uczennic Ekonomika nie zdecydowała się na powrót do Polski po wybuchu wojny.

/mag/

Ważne wydarzenia