Samorząd Starachowic uhonorował Ukraińców walczących w obronie ojczyzny

Most na ulicy Radomskiej w Starachowicach, w sąsiedztwie zalewu Pasternik będzie nosił nazwę Obrońców Ukrainy 2022 roku. Tak jednogłośnie zdecydowali miejscy radni na ostatniej sesji.

– Wszystkie osoby, które tracą zdrowie i życie walcząc o wolność Ukrainy, walczą tak samo w naszym imieniu, i w naszym interesie. Bez wolnej Ukrainy nie będzie wolnej Polski. O tym każdy z nas powinien pamiętać i mieć tego świadomość – mówi prezydent Marek Materek.
W Starachowicach, tak jak we wszystkich samorządach w Polsce rozpoczęto dziś nadawanie numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. Urząd nie uruchamiał dodatkowych okienek, bo – jak mówi prezydent miasta – obsługa idzie sprawnie i na dziś nie ma takiej potrzeby.
– Byłem rano w punkcie rejestracji i rozmawiałem z pracownikami, w tym między innymi z panią Tatianą, Ukrainką, która jako wolontariuszka zgłosiła się, by pomóc w rejestracji – za co bardzo jej dziękuję. Widać, że obsługa idzie sprawnie, co potwierdzili mi także uchodźcy, którzy przyszli się zarejestrować, a z którymi rozmawiałem – podkreśla prezydent Materek.
W starachowickich szkołach jest obecnie około 60 – orga dzieci z Ukrainy, które rozpoczęły zajęcia w gronie rówieśników z Polski. Nie tworzono dla nich specjalnych oddziałów. – Zostały fantastycznie przyjęte przez nasze dzieci. Nauczyciele jednej ze szkół przekazali mi nawet, że uczniowie z jednej z klas, gdzie nie dołączono żadnego ucznia z Ukrainy dopominali się, że też chcą pomagać i też chcą przyjąć w klasie dzieci z Ukrainy. Naprawdę napawa to dumą i radością jak wspaniałe i wrażliwe mamy dzieci – podkreśla prezydent Materek.
W Starachowicach – jak szacuje miasto – przebywa obecnie ponad 200 uchodźców z Ukrainy.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia