Od środy uchodźcy z Ukrainy mogą składać w gminach wnioski o nadanie numeru PESEL

Od środy samorządy rozpoczną rejestrowanie uchodźców wojennych z Ukrainy. W Ostrowcu wnioski o nadanie numeru PESEL będą mogli składać w tymczasowym Biurze Obsługi Interesanta mieszczącym się w hali KSZO przy ulicy Świętokrzyskiej.

– Jako Wydział Spraw Obywatelskich jesteśmy do tego przygotowani. Jesteśmy po szkoleniu, które odbyło się on-line. W środę na pewno będziemy już wydawać PESEL, zostanie zarejestrowany w systemie Straży Granicznej, nadawać też będziemy profil zaufany – mówi Beata Duda, naczelnik wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Nadanie numeru PESEL będzie uprawniać uchodźców do korzystania z programów socjalnych i społecznych m.in. z ochrony czasowej, podjęcia legalnej pracy czy leczenia, świadczeń finansowych, jak 500 plus czy obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku. – Należy podkreślić, że dotyczy to obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli granicę ukraińsko-polską po 24 lutego – podkreśla naczelnik Duda.
Do obsługi uchodźców z Ukrainy skierowani w ostrowieckim Urzędzie Miasta zostali wszyscy urzędnicy, którzy posiadają indywidualny dostęp do systemu. Pozwoli to uruchomić dodatkowe dwa stanowiska do obsługi interesantów, ale kolejek najpewniej nie uda się uniknąć, zwłaszcza, że dziś trudno oszacować przebywającą w Ostrowcu liczbę uchodźców z Ukrainy.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia