Brakuje 56 milionów złotych do rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę miejskiego odcinka drogi 754 w Ostrowcu

Tylko jedna oferta, o ponad 56 milionów przekraczająca zakładany budżet wpłynęła na przetarg dotyczący przebudowy miejskiego odcinka drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu.

Złożyła ją firma Mota-Engil z Warszawy. Gotowa jest wykonać inwestycję, ale chce za nią ponad 147 milionów zł. Tymczasem Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich ma na ten cel tylko 91,5 miliona złotych, pozyskanych z programu Polski Ład.
Samorząd województwa świętokrzyskiego ma teraz do wyboru albo dorzucić brakującą kwotę, albo przetarg unieważnić i ogłosić kolejny, licząc że pojawią się korzystniejsze oferty.

– W tym momencie komisja przetargowa nie może dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty. W związku z powyższym dalsze kroki będą podejmowane po konsultacjach z zarządem województwa i Departamentem Budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego – tłumaczy Jerzy Wrona, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach. Dodaje, że zgodę na przekazanie większych środków na realizację tej inwestycji musi wydać Sejmik Województwa Świętokrzyskiego.

Prezydent Jarosław Górczyński podkreśla, że nie jest zdziwiony takim wynikiem postępowania.
– Należy się spodziewać takich cen, ponieważ obserwuję rynek, a widzę jak zdrożała energia, jak poszło w górę paliwo, jak poszły w górę koszty pracownicze i jak ogólnie wszystko wokół nas drożeje, więc uważam, że taniej już nigdy nie będzie. Myślę, że kolejne przetargi mogą pokazywać jeszcze większe kwoty. Cena asfaltu, którego w większości przypadków głównym dostarczycielem jest PKN Orlen, co tydzień idzie w górę, podobnie sytuacja wygląda w przypadku cen oleju opałowego do wytwórni mas bitumicznych – tłumaczy.
Prezydent Ostrowca dodaje, że – jego zdaniem – władze województwa nie powinny unieważniać tego przetargu i dorzucić brakującą kwotę. – Bo będzie tylko drożej – zaznacza.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji ma zostać przebudowanych łącznie 7 skrzyżowań. Powstaną dwa ronda u zbiegu ulic Okólnej i Słowackiego oraz Denkowskiej i Radwana, a na skrzyżowaniu Alei 3 Maja i ulicy Kilińskiego pojawi się sygnalizacja świetlna. Na prawie 2 kilometrowym odcinku wymieniona zostanie nawierzchnia, powstanie łącznie blisko 4 kilometry chodnika i ścieżek rowerowych, powstanie nowy, pylonowy, podświetlony most na rzece Kamiennej oraz wymienione zostanie oświetlenie na nowoczesne LEDowe.
Co ważne, nietknięte mają być kasztanowce wzdłuż Alei 3 Maja, które są ważnym pomnikiem przyrody w Ostrowcu, a pomnik pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców miasta zostanie przesunięty.
Prace mają zakończyć się w marcu 2024 roku.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia