Gminy należące do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Miast Północy apelują do zarządu województwa świętokrzyskiego

Kilkanaście gmin z powiatów koneckiego, skarżyskiego, starachowickiego i ostrowieckiego tworzące Miejski Obszar Funkcjonalny Miast Północy spotkało się dziś w Ostrowieckim Browarze Kultury. Powodem jest brak uznania ze strony zarządu województwa świętokrzyskiego przygotowanych przez wspomniane gminy projektu o wartości 136 mln złotych.

– To było bardzo dobre spotkanie, aczkolwiek momentami burzliwe. Wszyscy jednogłośnie podjęliśmy uchwałę dotyczącą apelu, wniosku do zarządu województwa świętokrzyskiego o to, aby nie pomijać w ważnych decyzjach województwa naszych miast – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. Podkreśla, że inne samorządy zostały już wpisane na listę inwestycji, które zostaną zrealizowane.
Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich zaznacza, że starają się o sprawiedliwe podejście w rozdzielaniu środków. – Te samorządy, które mają już swoje miejsce na liście dedykowanej przez zarząd województwa mogą szybciutko przygotowywać dokumentacje techniczne, decyzje administracyjne, a więc wyprzedzą całą resztę o kilka kroków. My czekając grzecznie w kolejce na swoje środki ryzykujemy tym, że będziemy gorzej przygotowani, że wejdziemy na ten rynek później – dodaje.

Przypomnijmy, że partnerstwo kilkunastu samorządów miało otworzyć drogę do puli środków unijnych wydzielonych dla tak zwanych Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w latach 2021-27. To czy północ województwa świętokrzyskiego zyska unijne fundusze dowiemy się wkrótce.

/paw/

Ważne wydarzenia