Trzeci stopień alarmowy CRP wprowadzony na terenie całego kraju

źródło zdjęcia: Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki podpisał wczoraj w nocy zarządzenie wprowadzające trzeci stopień alarmowy CRP na terytorium całego kraju.

Trzeci w czterostopniowej skali stopień alarmowy obowiązuje do 4 marca 2022 r. do godz. 23.59. Przemysław Tic, kierownik zespołu ds. Bezpieczeństwa Publicznego, Obronności i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu wyjaśnia, że ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.
– Taki stopień jest wprowadzany w momencie gdy służby mają konkretne przypuszczenia, że może dojść do ataku w cyberprzestrzeni. Dodatkowo idą za tym takie posunięcia, które organy administracji rządowej muszą teraz wykonać – tłumaczy.
W związku z wprowadzonym stopniem organy państwowe i samorządowe mają wyznaczonych kilka zadań. Pierwszym z nich jest uruchomienie całodobowych dyżurów administratorów systemów informatycznych w urzędach. Niezbędny jest też przegląd zasobów, które mogą zostać użyte w przypadku zaistnienia ataku, a także przygotowanie planów zachowania ciągłości działania, gdy atak już nastąpi.
Przemysław Tic dodaje, że pierwsze działania już zostały wdrożone.
– Powiadomiliśmy już podległe instytucje, a także gminy powiatu ostrowieckiego. Wysłaliśmy też wstępny raport do służb wojewody świętokrzyskiego. Nasz administrator systemów informatycznych również został powiadomiony o tych okolicznościach i przygotowuje nasze systemy na wypadek cyberataku – wyjaśnia.
Przypomnijmy, że w ostatnim czasie ofiarą cyberataku stało się Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Do zdarzenia doszło 14 lutego. Atak na sieć LPR spowodował awarię zarówno strony internetowej, skrzynek mailowych, ale również sparaliżował łączność. Do zgłaszania nietypowych i niepokojących sytuacji na policję za pośrednictwem numeru telefonu 112 zachęca rząd.

/bart/

Ważne wydarzenia