Jak zachować się podczas kontroli drogowej

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 13 stycznia 2022 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego doprecyzowuje zachowanie kierowcy podczas kontroli drogowej.

– Kierujący  pojazdem ma pewne obowiązki i tych obowiązków musi przestrzegać. Zatrzymuje pojazd, musi trzymać ręce na kierownicy, oczywiście wykonuje wszystkie polecenia kontrolującego, wyłącza silnik pojazdu czy też włącza światła awaryjne. Musi też umożliwić policjantowi identyfikacje pojazdu, chodzi o tabliczki znamionowe czy numer VIN – tłumaczy Dominik Kowalski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji.

Za niestosowanie się do poleceń mundurowych grozi mandat karny w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych. Zmiana przepisów ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno kontrolującemu jak i kontrolowanemu.

– Nie odnotowaliśmy w ciągu kilku minionych dni żadnych przypadków niestosowania się do obowiązujących przepisów przez mieszkańców Ostrowca. Jedyne co, to czasami musimy upominać osoby starsze, które w myśl dawnych nawyków zmierzają w stronę policjantów z plikiem dokumentów – dodaje naczelnik Kowalski.

Rozporządzenie w sprawie kontroli ruchu drogowego obowiązuje od 9 lutego. Identyczne zasady obowiązują motorowerzystów i motocyklistów.

/marsz/

Podziel się

Ważne wydarzenia