Będą nowe kierunki w szkołach średnich. O przyjęcie do najpopularniejszych będzie trudniej

Do końca lutego uczniowie klas ósmych szkół podstawowych powinni poznać ofertę szkół średnich. W najbliższy wtorek 15 lutego dyrektorzy ostrowieckich szkół ponadpodstawowych będą dopinać podczas spotkania w starostwie powiatowym ostatnie szczegóły.

Już teraz wiadomo, że pojawią się nowe kierunki. – W związku z bardzo dużym zainteresowaniem kierunkami informatycznymi oraz pokrewnymi pojawił się pomysł, a Powiatowa Rada Rynku Pracy i Wojewódzka Rada Rynku Pracy już go zaakceptowała, że w Zespole Szkół nr 3 uruchomiony zostanie nowy kierunek. Młodzież będzie mogła się uczyć nie tylko na kierunku technik informatyk, ale także na nowym kierunku technik programista, gdzie przekazywana będzie bardziej specjalistyczna wiedza. Dyrekcja pracuje już nad doskonaleniem nauczycieli – zapowiada Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych starostwa powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Powiat otrzymał już także zgodę na uruchomienie naboru do powstałej w ubiegłym roku i cieszącej się największym w powiecie zainteresowaniem klasy Cyber.Mil w II Liceum Ogólnokształcącym imienia Joachima Chreptowicza. Kierunek, nazywany w skrócie cyberbezpieczeństwem jest prowadzony w ramach programu Ministerstwa Obrony Narodowej. – Jest to jedyna taka klasa w województwie świętokrzyskim, jedna z szesnastu w Polsce i bardzo wysoko oceniana. Uczniowie obecnych klas ósmych już pytają o szczegóły naboru do niej – dodaje Mariusz Łata.

Naczelnik zaznacza, że o przyjęcie na najpopularniejsze kierunki łatwo nie będzie. Na pewno będzie trudniej niż w poprzednim roku, bo do naboru stanie półtora rocznika uczniów. – W dzisiejszych ósmych klasach jest o ponad 300 uczniów więcej niż przed rokiem, bo rocznik tworzą dzieci, które rozpoczęły naukę w wieku siedmiu lat oraz sześciu – wyjaśnia. Miejsce w szkole znajdzie każdy, choć niekoniecznie w wybranej klasie. W przyszłym roku nauka w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych będzie prowadzona w większej o dziesięć liczbie oddziałów.

/mag/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia