Czy województwo świętokrzyskie szykuje się do ewentualnego przyjęcia uchodźców z Ukrainy?

Bursa szkolna w Ostrowcu Świętokrzyskim (źródło zdjęcia: https://www.info-net.com.pl/wizytowka/bursa-szkolna-w-ostrowcu-swietokrzyskim,37963/oferta.html)

Ile miejsc noclegowych może przygotować powiat ostrowiecki, jeśli zajdzie konieczność ich zapewnienia chce wiedzieć wojewoda świętokrzyski.

Do wszystkich powiatów regionu trafiło pismo z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego ze wskazaniem, aby samorządy zebrały dane na ten temat i wskazały miejsca, gdzie można przyjąć większe grupy ludzi.
Wicestarosta Andrzej Jabłoński mówi, że informacje takie zebrali już od poszczególnych samorządów.
– Chodzi o hotele, hostele, akademiki, internaty, schroniska młodzieżowe, domy weselne, hale sportowe czy obiekty agroturystyczne. Te dane zostały w trybie pilnym zebrane z poszczególnych jednostek administracyjnych i w tym momencie podajemy taką informację do wojewody, do zarządzania kryzysowego – tłumaczy.
Dodaje, że na terenie powiatu jest łącznie 2887 miejsc, z czego 1413 w innych obiektach niż oświatowe.
Choć w piśmie nie ma uzasadnienia, do czego te dane są potrzebne to wydaje się oczywiste, że jest to związane z przygotowywaniem się na dużą falę uchodźców z Ukrainy w związku z zagrożeniem ze strony Rosji. Przypomnijmy, że Rosja przy granicy zebrała liczną armię, która może być wykorzystana do napaści na Ukrainę.
– Dobrze, że administracja państwowa przygotowuje się w takim kierunku, ze względu na to, że to rozeznanie wcześniejsze wraz z podaniem szczegółowych adresów i danych kontaktowych jest absolutnie wymagalne w takich sytuacjach. Te działania powinny być wsparte przez samorządy – mówi wicestarosta Jabłoński.
Szacuje się, że w przypadku konfliktu wojennego z Ukrainy może wyemigrować nawet 5 milionów ludzi.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia