Milowy krok. Przetarg na miejski odcinek 754 w Ostrowcu ogłoszony

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach ogłosił przetarg na przebudowę miejskiego odcinka drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu, czyli między innymi Alei 3 Maja i ulicy Radwana.


Czas na złożenie ofert wyznaczono do 7 marca.
Dyrektor Jerzy Wrona zaznaczył podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że termin ten może się wydłużyć, jeżeli pojawi się dużo pytań od wykonawców wymagających – jak to określił – 'precyzyjnych odpowiedzi’.
– Przewiduję, że kontrakt będzie można podpisać w maju, najpóźniej w czerwcu. Prace powinny rozpocząć się mniej więcej w połowie roku, ale nie da się jeszcze na tym etapie tego precyzyjnie określić, bo to będzie zależało od wcześniejszych procedur, w tym przekazania placu budowy – wyjaśnił.
Dyrektor Wrona dodawał, że inwestycja realizowana będzie tak, aby do minimum ograniczyć utrudnienia komunikacyjne. Szczegółowy harmonogram prac ustalony będzie dopiero po wyłonieniu wykonawcy.
– Firma zaproponuje albo w pierwszym etapie wybudowanie nowego mostu, albo najpierw przebudowanie ulic, to będzie jeszcze ustalane. Ponadto zwraca się nam uwagę, że dopóki będzie zamknięty „ślimak” na „Brezelii” w związku z budową małej obwodnicy Ostrowca to my nie powinniśmy rozbierać mostu – tłumaczył.
W dzisiejszej konferencji brał udział także Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, który podkreślał, że inwestycji nie udałoby się zrealizować, gdyby nie pozyskane przez samorząd środki rządowe.
– Ta przebudowa jest dofinansowana z Polskiego Ładu w wysokości 95 procent, co przekłada się na finansowanie w wysokości blisko 89 milionów złotych. Cieszymy się, że taki piękny most na rzece Kamiennej zostanie wybudowany, a ten ciąg drogowy w istotny sposób zmieni swój charakter i funkcję – mówił.

Cała inwestycja może kosztować nawet 100 milionów złotych. W jej ramach przebudowanych zostanie łącznie 7 skrzyżowań. Powstaną dwa ronda u zbiegu ulic Okólnej i Słowackiego oraz Denkowskiej i Radwana, a na skrzyżowaniu Alei 3 Maja i ulicy Kilińskiego pojawi się sygnalizacja świetlna. Na prawie 2 kilometrowym odcinku wymieniona zostanie nawierzchnia, powstanie łącznie blisko 4 kilometry chodnika i ścieżek rowerowych, powstanie nowy, pylonowy, podświetlony most na rzece Kamiennej oraz wymienione zostanie oświetlenie na nowoczesne LEDowe.
Co ważne, nietknięte mają być kasztanowce wzdłuż Alei 3 Maja, które są ważnym elementem przyrody w Ostrowcu, a pomnik pomordowanych mieszkańców Ostrowca przez hitlerowców w styczniu 1944 roku zostanie nieco przesunięty.
Prace mają zakończyć się w marcu 2024 roku.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia