Budowa polderów zalewowych coraz bliżej realizacji

Rzeka Modła

Jest już firma, która wybuduje poldery zalewowe, czyli tzw. suche zbiorniki, które w razie wystąpienia bardzo intensywnych opadów mają przyjąć nadmiar wody na rzecze Modle w miejscowości Świrna, Jędrzejowice i Mychów w gminie Bodzechów.

Inwestycję wykona jedna z podpoznańskich firm. Przedstawiciele tej firmy mieli już przygotowany projekt umowy dotyczący odbudowy dróg gminnych na wypadek ich uszkodzenia, a to dobrze wróży. Zapowiedzieli, że być może inwestycję uda się zakończyć przed czasem – informuje wójt Jerzy Murzyn.
– mówi i dodaje, że w najbliższym czasie ruszą prace przygotowawcze związane m.in. z usuwaniem konarów drzew. Na wiosnę ruszą już prace budowlano-montażowe.

Przypomnijmy, że zadanie obejmie m.in. budowę czterech suchych zbiorników przeciwpowodziowych z przegrodami piętrzącymi. Ich zadaniem będzie przejęcie i retencja wód prowadzonych przez koryto rzeki Modły w czasie nagłych wezbrań.
– Inwestycja zabezpieczy tereny zabudowane znajdujące się dolinie rzeki Modły – podkreśla wójt Bodzechowa.

Przetarg na realizację tej wyczekiwanej od lat inwestycji ogłosiła spółka Wody Polskie. Koszt zadania wyniesie ok. 18 mln złotych, z czego 15 mln 750 tys. zł to środki unijne pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia