Oszuści znów w natarciu. Telefony dzwonią w całym regionie

fot. pixabay.com

W województwie świętokrzyskim znów rozdzwoniły się telefony seniorów, od których oszuści chcą wyłudzić pieniądze metodami na wnuczka, policjanta i pracownika banku.

– Wczoraj i dziś zgłoszenia o próbach wyłudzenia oszczędności odbierają policjanci z jednostek w całym regionie – mówi Rafał Dobrowolski, oficer prasowy ostrowieckiej policji. – Metoda działania przestępców za każdym razem jest bardzo podobna.Wyszukują swoje ofiary w książkach telefonicznych, po czym nawiązują kontakt podając się za wnuczka, policjanta. Wypytują o oszczędności, proszą o pieniądze, następnie przesyłają po nie fałszywego policjanta lub wskazują numer konta, na które należy je przelać – opowiada oficer prasowy.

Jeden z takich telefonów odebrała wczoraj mieszkanka gminy Kunów. Podający się za członka rodziny oszust twierdził, że miał wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy, żeby sprawę załatwić polubownie. Seniorka zachowała jednak czujność i nie dała się okraść. 40 tysięcy złotych i biżuterię złodziejom oddała jednak 82-letnia mieszkanka Kielc.

Policjanci apelują, żeby nikomu nie przekazywać pieniędzy, przez telefon nie informować o swoich oszczędnościach, nie podawać swoich danych osobowych, haseł do kont i informować policję o każdej próbie wyłudzenia oszczędności.

/mag/

Ważne wydarzenia