Dziedziniec przy OBK ma nowego patrona . Tak zdecydowali radni, ale były też uwagi

Dziedziniec Ostrowieckiego Browaru Kultury będzie nosił nazwę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tak na dzisiejszej sesji zdecydowali radni miejscy.

Przypomnijmy, że upamiętnienie działalności Fundacji Jurka Owsiaka to inicjatywa grupy osób związanych z Orkiestrą, w tym zwłaszcza Dariusza Czupryńskiego, wieloletniego szefa sztabu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Pierwotnie nazwą WOŚP nazwane miało być rondo przy ulicy Denkowskiej, jednak po opinii niektórych członków zespołu do spraw nazewnictwa uznano, że miejsce jest niefortunne, bo znajduje się w pobliżu cmentarza i muru, przy którym pogrzebano 30 zamordowanych przez hitlerowców mieszkańców miasta.
Pomysł, by dziedzińcowi dawnego browaru nadać nazwę WOŚP krytycznie ocenili radni PiS, w tym przewodniczący klubu Dariusz Kaszuba. – Przykro mi jest, że głosować będziemy nad dziedzińcem Browaru Saskich, bo jest to budynek istniejący w naszym mieście od 1906 roku. Ten budynek, nazwany do niedawna Browarem Saskich, utracił swoją nazwę na rzecz nazwy Ostrowiecki Browar Kultury. I teraz jeszcze jego część, podwórze, dziedziniec wewnętrzny nie będzie upamiętniony rodziną Saskich, tylko innym patronem – podkreślał, zaznaczając, że rodzina Saskich była bardzo zasłużona dla Ostrowca.
W podobnym tonie wypowiedział się także radny PiS Jerzy Wrona, a jego ocenę podzielił radny niezależny Marcin Marzec.
Prezydent Jarosław Górczyński mówił z kolei, że wycofanie się z propozycji nadania rondu nazwy WOŚP otwiera drogę do upamiętnienia również rodziny Saskich, która może zostać patronem ronda przy Denkowskiej. – Zespół do spraw nazewnictwa wyszedł z inicjatywą, żeby uszanować to, że przy cmentarzu pod bramą pochowani byli dostojni, zacni mieszkańcy Ostrowca i rondo bardziej byłoby dedykowane tym pomordowanym mieszkańcom miasta, czy rodzinie Saskich. Wkrótce będzie jeszcze odnoga od ronda w stronę ulicy Polnej i to też będzie kolejna ulica, którą moglibyśmy nazwać, a ten dziedziniec jest takim kompromisem – mówił.
Ostatecznie za nadaniem dziedzińcowi nazwy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zagłosowało 14 radnych. 5 radnych – głównie z PiS – wstrzymało się od głosu. Przeciw był radny tej partii Artur Głąb.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia