ZUS zwróci w lutym nadpłacony podatek

żródło: pixabay.com

Emeryci i renciści, których miesięczna wysokość świadczenia mieści się w przedziale od 4 tysięcy 920 złotych do 12 tysięcy 800 złotych będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na starych zasadach.

– Nowa wysokość kwoty na rękę będzie obowiązywała już od lutego. Osoby, które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym dostaną wyrównanie – podkreśla Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS. Zaznacza, że dla tych świadczeniobiorców, którzy dostają wypłaty we wspomnianym przedziale (od 4 920 zł do 12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Ich emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Grupa ta stanowi jednak zaledwie 6% wszystkich emerytów i niecałe 2% rencistów pobierających świadczenia z ZUS.

Najwięcej kwotowo na wprowadzeniu Polskiego Ładu zyskają osoby otrzymujące wypłatę z ZUS w okolicach 2500 zł miesięcznie. Emeryt z takim świadczeniem przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2088 zł, dziś jego świadczenie na rękę wzrosło do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 187 zł miesięcznie – mówi rzecznik Szkalej.

Natomiast osoba z minimalną emeryturą lub rentą, czyli dzisiaj 1250,88 zł brutto, otrzymywała do niedawna na rękę 1067 zł zyska 71 zł miesięcznie więcej. Rocznie to 864 zł. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto. W ich portfelach będzie więcej o 148 zł miesięcznie, czyli 1776 zł rocznie – dodaje Paweł Szkalej.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia