Święto Trzech Króli w Ostrowcu w skromniejszej formule

W czwartek 6 stycznia w kościele katolickim obchodzone będzie Święto Objawienia Pańskiego, w Polsce potocznie nazywane Świętem Trzech Króli.

Od 2011 roku jest to dzień wolny od pracy, jak w czasach powojennych do PRLu. Wtedy też wróciły do polskich miast organizowane wspólnie przez wiernych różnych parafii Orszaki Trzech Króli. – W Ostrowcu od 9 lat był był organizowany Orszak Trzech Króli i spotkanie na Rynku. W tym roku, ze względu na obostrzenia zdecydowaliśmy, że będzie miał on formę krótszą, a więc przy parafiach – mówi ks. Jan Sarwa, dziekan Dekanatu Ostrowieckiego.
W największej parafii w Ostrowcu św. Michała Archanioła uroczystości rozpoczną się o 12.00. – Uroczyście, razem z Trzema Królami, oddamy pokłon Dzieciątku Jezus. Wtedy rozpocznie się Msza Święta, później krótkie kolędowanie w kościele, następnie wyjdziemy z orszakiem z kościoła – zachęca do udziału w obchodach dziekan Sarwa.
Wierni byli wcześniej informowani o konkursie na najładniejszą koronę i rozstrzygniecie tego konkursu nastąpi właśnie po nabożeństwie.
Objawienie Pańskie to najstarsze po Wielkanocy Święto w kościele katolickim. Jest dniem wolnym od pracy także między innymi w trzech landach niemieckich, Austrii, na Cyprze, w Chorwacji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii, Słowacji, Szwecji, Wenezueli i Włoszech.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia