Odbieranie odpadów po nowemu. Będą ułatwienia, ale i więcej kontroli

Z nowym rokiem zadanie odbierania i zagospodarowania odpadów przejęła po kieleckim konsorcjum Fart firma Remondis. Na ulice wyjechało już 11 samochodów, ale zmiany w gospodarce odpadami w mieście to nie tylko nowy operator.

Zmienia się harmonogram wywozu odpadów. Od teraz każda frakcja odbierana będzie osobno w innym terminie, a nie jak do tej pory, gdy odpady segregowane, a więc plastik, szkoło i papier, odbierane były jednego dnia. – Ta zmiana będzie odczuwalna przez mieszkańców domków jednorodzinnych i być może na początku będzie ona bardziej kłopotliwa, bo odpady będą wystawiać pojedynczo, a więc częściej. Sądzę jednak, że w dłuższej perspektywie czasu mieszkańcy dostrzegą korzyści – mówi Mariusz Kałuża, kierownik referatu gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Za tą zmianą stoi konieczność odzyskiwania większej liczby odpadów. – Wymagane poziomy recyklingu, które gmina musi osiągać, stale rosną. Musimy więc lepiej segregować odpady – wyjaśnia kierownik Kałuża i zapowiada, że firma odbierająca odpady będzie teraz musiała zostawić te niewłaściwie posegregowane, informując każdorazowo o przyczynie. Odebrane zostaną w innym terminie razem z komunalnymi. – Wykonawca ma obowiązek informować nas o każdym takim przypadku. My będziemy się temu przyglądać i jeżeli takie nieprawidłowości będą się utrzymywać, czyli mieszkańcy nie będą wdrażać zaleceń, to niestety będziemy musieli nałożyć karę administracyjną w postaci podwójnej stawki za wywóz odpadów – mówi Mariusz Kałuża.

Stawki za wywóz odpadów od tego roku są wyższe. W gospodarstwie domowym zamiast dotychczasowych 16 złotych od osoby zapłacimy 24 złote od osoby, a w gospodarstwach liczących pięć i więcej osób stawka ta idzie w górę z 69 do 99 złotych.

Ulgą dla właścicieli domków jednorodzinnych są wliczone w cenę worki na odpady. Do tej pory kupowane były we własnym zakresie.

W nowym miejscu znajduje się też Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Firma BiS prowadziła go na Samsonowicza, teraz wraca on do siedziby firmy Remondis przy ulicy generała Hedy Szarego. Remondis prowadzić będzie tam też Punkt Obsługi Interesanta, gdzie zgłaszać należy wszelkie problemy. Numer telefonu jest podany na dostarczonych już mieszkańcom harmonogramach.

Nowością jest też bezpłatna mobilna aplikacja Blisko. Aplikacja przypomina o terminach odbioru odpadów i informuje jak je poprawnie segregować.

Gmina Ostrowiec umowę z wyłonioną w przetargu firmą Remondis podpisała na 3 lata.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia