Za pieniądze z Unii Europejskiej w ostrowieckich gminach powstaną świetlice dla mieszkańców

Kilka ostrowieckich samorządów podpisało dziś w Bałtowie umowy z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Andrzejem Bętkowskim na dofinansowanie inwestycji w obiekty pełniące funkcje kulturalne.

W gminie Bodzechów samorząd zamierza urządzić świetlicę połączoną z biblioteką w miejscowości Jedrzejowice. – Chcielibyśmy żeby tam mieszkańcy, szczególnie seniorzy mogli przyjść, poczytać gazetę, poczytać książkę, porozmawiać, wypić herbatę. To jest budynek, w którym mieściło się kiedyś przedszkole katolickie, a który dla tego celu był modernizowany także ze środków unijnych – mówi wójt Jerzy Murzyn.
Bodzechów otrzymał na ten cel 140 tysięcy zł, co stanowi 70 procent kosztów tego projektu. Środki mają być wykorzystane na zamontowanie paneli fotowoltaicznych, drobne prace adaptacyjne oraz zakup wyposażenia. Świetlica ma zacząć funkcjonować pod koniec przyszłego roku.
Umowę z marszałkiem województwa podpisała także burmistrz Ćmielowa Joanna Suska. W tym przypadku 500 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na utworzenie świetlicy w Brzóstowej, w budynku, który kiedyś pełnił funkcje gospodarcze.
– Te 500 tys. to dużo i niedużo, bo budynek jest okazały. Ale dochodzi do tego wkład własny w wysokości 33 procent. Ostateczne koszty adaptacji określi jednak przetarg, który ogłosimy w przyszłym roku – mówi burmistrz Suska.
Budynek w Brzóstowej wymaga wymiany dachu, okien, wyremontowanie elewacji i urządzenia wnętrz. Gospodarzem budynku ma być Koło Gospodyń Wiejskich, ale korzystać z niego będą mogli także inni. – Budynek będzie dla wszystkich mieszkańców, którzy chcą się integrować, chcą się spotykać, a wiemy jak w dobie pandemii ważne są te kontakty i spotkania międzyludzkie – podkreśla burmistrz Ćmielowa.
Środki na podobne projekty otrzymał także m.in. Kunów i Bałtów. W całym województwie w sumie 15 samorządów.
A dofinansowania możliwe były dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej przekazanym Polsce w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
/pcr/

Podziel się

Ważne wydarzenia