Święto Niepodległości w powiecie. Msze w intencji ojczyzny, marsze i nie tylko…

żródło: pixabay.com

W czwartek 11 listopada obchodzimy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W Ćmielowie wspólne świętowanie rozpocznie się o godzinie 9-tej od mszy w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Potem nastąpi przemarsz uczestników pod pomnik Bojowników o Wolność i Demokrację w Rynku, gdzie złożone zostaną wiązanki. Zaplanowano tu także wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego.

W Kunowie obchody 11 listopada rozpoczną się także o godzinie 9, gdzie z placu przed biblioteką przemaszeruje patriotyczny korowód do Rynku. Tam odbędą się okolicznościowe wystąpienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem Ku Czci Poległych. Natomiast o godzinie 10 rozpocznie się uroczysta msza w kościele świętego Władysława w Kunowie.

W Bałtowie uroczystości związane z Narodowym Świętem Niepodległości rozpoczną się mszą świętą za Ojczyznę w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej o 9.15. Około godziny 10-tej zostaną złożone wiązanki pod tablicą niepodległościową przy tutejszym kościele.

W Waśniowie uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godzinie 10 w kościele świętego Piotra i Pawła. Po mszy, około godziny 11.15 rozpocznie się wędrówka 'Śladami Historii”, którą z cmentarza parafialnego w Waśniowie poprowadzi regionalistka Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Różnorodnie i ciekawie zapowiada się świętowanie odzyskania niepodległości w gminie Bodzechów. Zaplanowano wiele działań i to w różnych miejscach w gminie. O godzinie 10 rozpocznie się tradycyjna tego dnia msza w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Bodzechowie. Po nabożeństwie nastąpi przejście pod obelisk, gdzie odbędą się mowy okolicznościowe, złożenie kwiatów oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W południe rozpoczną się także obchody parafialne w Szewnie. – Zaczynamy koncertem pieśni patriotycznych, a o godzinie 13 zaplanowano mszę. Po niej odbędzie się poświęcenie Izby Pamięci ks. infułata Marcina Popiela oraz nowego parkingu przy parafii – mówi Małgorzata Sobieraj, sekretarz gminy. Podkreśla, że kolejne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości zaplanowano na godzinę 15 w Mirkowicach. W tamtejszej świetlicy Koło Gospodyń Wiejskich, przygotuje popołudnie dla dzieci i młodzieży. Będzie oczywiście patriotycznie, będą pieśni i historie, ale też wesoło bowiem 11 listopada to dzień świętego Marcina. W związku z tym zaplanowano też wspólne pieczenie rogali świętomarcińskich. Z kolei Koło Gospodyń Wiejskich z Jędrzejowa, prezentować się będzie w restauracji Bałtowski Zapiecek. Tam panie w godzinach od 13 do 17, serwować będą swoje potrawy z gęsiny.

/paw/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia