Będą nowe nazwy ulic w Ostrowcu

Dwie ulice w Ostrowcu zyskają swoje nazwy. Doczekają się ich odcinek od nowego ronda przy ulicy Denkowskiej do budowanego łącznika ulicy Leona Chrzanowskiego z ulicą Furmańską oraz droga wewnętrzna będąca odnogą od Bałtowskiej do granicy miasta.

Nad propozycjami Zespołu ds. nazewnictwa ulic i placów będą obradować na najbliższej sesji radni miejscy. – Zdecydowaliśmy, że ten krótki odcinek między rondem na ulicy Denkowskiej a budowanym łącznikiem od Furmańskiej do Chrzanowskiego nazwiemy imieniem Jakuba Gawrońskiego, pierwszego właściciela Ostrowca. Po nim właścicielem Ostrowca był hrabia Ostrowski i już wstępnie rozważamy, czy nie wskazać go na patrona tego długiego, reprezentacyjnego odcinka od Furmańskiej do Chrzanowskiego – mówi Irena Renduda-Dudek, przewodnicząca zespołu ds. nazewnictwa.

Pochodzący z rodziny rycerskiej Jakub Gawroński pod koniec XVI wieku wyznaczył miejsce pod lokalizację Ostrowca. Jako właściciel Chmielowa, Biechowa i Jędrzejowa, w 1595 stał się właścicielem także wsi Ostrów nad Kamienną.
O nadanie nazwy drodze wewnętrznej, bocznej od Bałtowskiej wnioskowali z kolei sami mieszkańcy. Ulica, gdzie powstają nowe domy ma otrzymać nazwę Przyjazna.
A sesja rady odbędzie się w piątek.

/mag/

Ważne wydarzenia