Wykład na temat straty i modlitwa w ramach obchodów Dnia Dziecka Utraconego

Dziś w Ostrowcu obchodzony będzie przypadający 15 października Światowy Dzień Dziecka Utraconego.

Obchody rozpocznie o 15.30 modlitwa przy symbolicznym Grobie Dzieci Utraconych na cmentarzu komunalnym przy ulicy Długiej w Ostrowcu. Grób Dzieci Utraconych znajduje się przy głównej bramie, tuż przy kaplicy. O 16.00 w parafii pod wezwaniem Chrystusa Nauczyciela na Kolonii Robotniczej odbędzie się konferencja, a na niej wykład 'Strata prenatalna. Jak wspierać i rozmawiać’. W intencji rodziców dzieci utraconych odprawiona zostanie modlitwa, a później nabożeństwo. – Moment, gdy rodzice dowiadują się, że dziecko umarło jest wielkim szokiem i Kościół chce towarzyszyć tym rodzicom i pomóc w przyjęciu, zaakceptowaniu tego faktu. Wielu rodziców zadaje sobie także pytanie co się dzieje z takimi dziećmi, które nie zostały przecież jeszcze ochrzczone – mówi ks. Łukasz Szewczyk, wikariusz parafii Matki Bożej Saletyńskiej w Ostrowcu i współorganizator wydarzenia. – Organizując te obchody chcemy także budzić społeczną świadomość, że to dziecko, niezależnie od etapu jego rozwoju, jest też człowiekiem i jako człowiekowi należy mu się też normalny pogrzeb, pożegnanie, takie, jakie towarzyszy śmierci każdego człowieka – dodaje ks. Szewczyk.
Duchowny przyznaje, że także Kościół zmienił w ostatnich latach procedury związane z pochówkiem nienarodzonych dzieci. – Jeszcze kilka, kilkanaście lat temu, jeżeli rodzice sobie tego życzyli, odprawiany był tak zwany 'pokropek’, często bez mszy świętej i w bardzo ograniczonej formule. Teraz rodzice mogą się już godnie pożegnać z takim nienarodzonym dzieckiem – mówi.
Data ogłoszonego w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych Światowego Dnia Dziecka Utraconego nie jest przypadkowa. Do 15. października – licząc od początku roku – trwa ciąża.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia