Wszystko o parku kulturowym, czyli spotkanie z ekspertami już jutro w Ćmielowie

fot. Katarzyna Stan

Spotkanie informacyjne pt. 'Park Kulturowy – szanse i wyzwania” organizuje dla mieszkańców gminy Ćmielów i wszystkich zainteresowanych Rada Miasta i Gminy w Ćmielowie. Odbędzie się jutro, 13 października w sali kinowej Domu Kultury o 15.00.

– Jeszcze nie wszyscy wiedzą co to jest ten park kulturowy, niektórzy obawiają się, że to będzie skansen, inni widzą w nim szansę na rozwój gminy. Głównym celem tego spotkania jest przedstawienie wszystkich konsekwencji, w tym ograniczeń i korzyści płynących z powołania do życia takiego parku – mówi Katarzyna Nikodem, radna Rady Miasta i Gminy w Ćmielowie.
O tym, co niesie utworzenie parku kulturowego opowiadać będzie Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu, Anna Żak, Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Zaproszenie otrzymały także Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu i generalny konserwator zabytków oraz Katarzyna Zalasińska, dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w ministerstwie.
Powołanie parku kulturowego jest wymogiem narzuconym przez UNESCO dla ochrony wpisanego na listę światowego dziedzictwa Krzemionkowskiego Regionu Prehistorycznego Górnictwa Krzemienia Pasiastego.
– Część mieszkańców północnych terenów gminy, czyli Rudy Kościelnej, Wiktoryna, Stoków, złożyło deklaracje z podpisami, że chcą aby ich tereny zostały objęte parkiem kulturowym – mówi radna Nikodem. Chodzi o mieszkańców, którzy w utworzeniu parku kulturowego widzą nadzieję na uniemożliwienie państwowej spółce Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych budowę w Rudzie Kościelnej kopalni odkrywkowej.
Park Kulturowy ma też swoich przeciwników, którzy obawiają się ograniczenia prowadzenia własnych działalności. W Ćmielowie powołany został nawet komitet 'Stop Parkowi’.
Spotkanie – dodajmy – będzie transmitowane w internecie.
Dodajmy, że park kulturowy ma zostać utworzony także na terenie gminy Bodzechów oraz Ożarów.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia