Współpraca z Białą Cerkwią z nowymi pomysłami

Delegacja Ostrowca Świętokrzyskiego z wiceprezydentem Piotrem Dasiosem na czele wyjechała na Ukrainę do Białej Cerkwi, partnerskiego miasta, które w ten weekend obchodzi Dni Miasta.

– Po długim czasie zawieszenia współpracy, wracamy do wspólnych inicjatyw, chcemy rozwijać wymianę partnerską – mówi wiceprezydent Dasios. – 22-letnia współpraca z Białą Cerkwią oprócz tej wymiany na poziomie władz ma też swoje aspekty kulturalne, edukacyjne oraz gospodarcze. Zwłaszcza na początku współpracy przedsiębiorcy z Białej Cerkwi przyjeżdżali do nas, a nasi przedsiębiorcy szukali kontaktów handlowych tam – dodaje.
Dziś współpraca z Białą Cerkwią to głównie wymiana kulturalna i edukacyjna. Otwarcie Ostrowieckiego Browaru Kultury dwa lata temu uświetnił spektakl teatru imienia Saksaganskogo z Białej Cerkwi. Przez pandemię koronawirusa do skutku nie doszła wystawa plastyczna ostrowieckich artystów w mieście ukraińskiego partnera. – Chcemy rozwijać nasze kontakty i teraz myślimy o współpracy na płaszczyźnie sportowej. Tam bardzo silny jest zwłaszcza boks – mówi wiceprezydent.

Partnerskimi miastami Ostrowca Świętokrzyskiego są jeszcze Gennevilliers we Francji oraz Nowopołock na Białorusi, ale ze względów politycznych ta współpraca przygasła.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia